Unia wspiera tylko dobre projekty

Monika Niewinowska
16-10-2003, 00:00

Duże firmy również mogą korzystać z programów pomocowych, jeśli ich projekty będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę unijną.

Programy pomocowe finansowane z funduszy przedakcesyjnych kierowane są głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że z unijnej pomocy wykluczone są duże firmy. Mogą one brać udział w programach wspólnotowych. O środki te muszą konkurować z innymi dużymi przedsiębiorstwami z Europy.

Wszystkie programy pomocowe mają jeden wspólny cel: doprowadzić do wykonania działań, których firma nie podjęłaby bez wsparcia publicznego. Małe i średnie firmy zachęca się np. do wdrożenia systemu zarządzania jakością, przeprowadzenia badań rynku czy też promocji towarów za granicą. Dla dużych firm takie działania są czymś normalnym. Dlatego programy przeznaczone dla tego sektora mają zupełnie inny charakter. Ich zadaniem jest zachęcić przedsiębiorstwa do realizacji ambitnych projektów, owocujących nie tylko podniesieniem konkurencyjności samego beneficjenta środków unijnych, ale całej gospodarki europejskiej.

— Duża firma to duże potrzeby, ale też możliwości i oczekiwania. Programy wspólnotowe, w których mogą brać udział duże przedsiębiorstwa, mają inny wymiar niż te dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty np. w zakresie nanotechnologii, energii, nowych technologii w transporcie. Są to tematy, ze względu na konieczne badania i rozwój, zbyt trudne dla małego przedsiębiorcy. Stąd zachęty dla dużych firm, by realizowały takie projekty z pomocą środków publicznych — mówi Damian Dec, dyrektor w firmie Axio.

Dodaje, że realizacja takich przedsięwzięć przynosi firmie wymierne korzyści — zwiększa konkurencyjność.

Cechą charakterystyczną programów wspólnotowych kierowanych do dużych firm jest również ich międzynarodowy wymiar. I nie chodzi tu jedynie o międzynarodową konkurencję do międzynarodowych pieniędzy. Także same projekty powinny mieć wymiar międzynarodowy, a ich realizacją powinny się zajmować takież właśnie konsorcja firm.

— W przypadku programów wspólnotowych przedsiębiorstwa muszą znaleźć zagranicznych partnerów i tworzyć międzynarodowe konsorcja do realizacji danego projektu. Dofinansowanie projektów uzyskują z reguły duże, międzynarodowe korporacje, ze względu na posiadane zaplecze technologiczne oraz wypracowane kontakty z partnerami z innych krajów — mówi Paweł Tynel, konsultant działu doradztwa europejskiego Ernst & Young.

Coraz większy udział w projektach wspólnotowych mają również małe i średnie firmy. Ten temat poruszymy w najbliższym czasie w osobnym artykule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Unia wspiera tylko dobre projekty