United czuje się szantażowane

opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Spółka z NewConnect podała w raporcie bieżącym, że działający w porozumieniu akcjonariusze stosują wobec niej szantaż korporacyjny.

3,7 mln zł — taka była w środę kapitalizacja spółki United z NewConnect. Mała wartość nie oznacza jednak, że spółka wzbudza małe emocje. Wręcz przeciwnie — jest w niej gorąco i coraz goręcej. Na tyle gorąco, że zarząd firmy w raporcie giełdowym poskarżył się na szantaż ze strony akcjonariuszy mniejszościowych.

United,
którego prezesem jest Jan Karaszewski, nie zrealizowała zapowiedzi zmiany
profilu. Kurs w ciągu roku spadł o ponad 35 proc.
Zobacz więcej

Rozczarowanie:

United, którego prezesem jest Jan Karaszewski, nie zrealizowała zapowiedzi zmiany profilu. Kurs w ciągu roku spadł o ponad 35 proc. Fot. Marek Wiśniewski

„W wyniku działania trzech osób fizycznych, działających w porozumieniu, emitent oraz prezes zarządu emitenta zostali poddani naciskom, mającym na celu wymuszenie na spółce oraz na prezesie odkupienie akcji emitenta od tych osób fizycznych po cenie pięciokrotnie przewyższającej cenę wynikającą z aktualnych notowań spółki. Działania tych osób noszą ewidentne znamiona szantażu korporacyjnego, któremu emitent nie zamierza ulegać, albowiem wiązałoby się to ze szkodą dla spółki oraz jej akcjonariuszy” — głosi raport bieżący United.

Spółka nie podała, przez kogo czuje się szantażowana, ale wskazówką mogą być jej ostatnie raporty bieżące. W grudniu troje akcjonariuszy poinformowało o zawarciu porozumienia i wspólnym przekroczeniu progu 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W powiadomieniu o zawarciu porozumienia informowali oni, że ich celem jest m.in. dążenie do powołania w spółce rewidenta ds. szczególnych, który miałby zbadać jej rzeczywistą kondycję finansową, a także powiązania i transakcje między akcjonariuszami a zarządem. Wcześniej akcjonariusze ci zaskarżali uchwały czerwcowego walnego zgromadzenia spółki (m.in. w sprawie obniżenia kapitału zakładowego) i uzyskali sądowe zabezpieczenie roszczeń. Tymczasem zarząd United informuje, że zlecił przygotowanie analizy prawnej, która „powinna zakończyć się przygotowaniem zawiadomienia do prokuratury”. Informuje też, że... może przestać komunikować się z inwestorami.

„Zarząd informuje, iż rozważa, aby do czasu zakończeniasprawy nie publikować żadnych raportów, albowiem przekazywane przez zarząd informacje są wykorzystywane w celu podejmowania przestępczych działań, mających na celu doprowadzenie do poniesienia przez spółkę szkody majątkowej wielkich rozmiarów” — głosi komunikat United.

United to spółka, która zajmuje się inwestycjami w inne firmy. Głośno zrobiło sie o niej 5 lat temu, gdy według zapowiedzi zarządu jako wehikuł do inwestycji na GPW miała ją wykorzystywać polonijna milionerka Blanka Rosenstiel. Z planów tych jednak niewiele wyszło. W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku United wykazało 0,4 mln zł przychodów i 0,1 mln zł straty na poziomie netto. Przypomnijmy, że na poprzedniego prezesa United, Jana Karaszewskiego, Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła w ubiegłym roku 300 tys. zł kary za niewypełniane obowiązków informacyjnych w związku ze zmianami udziału w notowanym na NewConnect Devoranie, do których dochodziło m.in. z rachunków maklerskich spółki United.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy