Czytasz dzięki

Uniwersalny róż

Norbert Brzoza, Sommelier Centrum Wina
opublikowano: 24-01-2019, 22:00

O winie różowym można powiedzieć dużo, ale równie dobrze można je przemilczeć. To chyba jedno z nielicznych win, które ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Potwierdzają to obserwacje wśród moich znajomych — połowa chętnie pije je samo lub do posiłków, pozostali nie chcą o nim słyszeć, twierdząc, że „to nie wino”.

Kiedyś się zastanawiałem, w jaki sposób powstaje wino różowe. Myślałem, że to żadna sztuka zmieszać winogrona białe z czerwonymi, żeby wyszedł doskonały róż. Jestem już mądrzejszy, jednak moje młodzieńcze przypuszczenia częściowo się potwierdziły. Choć wino różowe robi się wyłącznie z czerwonych winogron, jest jedno — prawnie usankcjonowane — miejsce na świecie, w którym miesza się wina białe i czerwone do produkcji różowego. To Szampania. Robi się w ten sposób jedyne mieszane wino musujące, nazywane szampanem.

1. Lallier Grand Cru Rose Brut.Delikatne, eleganckie, harmonijne,subtelne, owocowe.2. Gassier Sables d'Azur Cotes de Provence A.O.C. Owocowo-kwiatowy aromat, przyjemne, wiosenne, ujmujące.3. Ogier Tavel Etamines Rose AOC. Żywe, intensywne, świeże, arcydzieło.
Zobacz więcej

1. Lallier Grand Cru Rose Brut.Delikatne, eleganckie, harmonijne,subtelne, owocowe.2. Gassier Sables d'Azur Cotes de Provence A.O.C. Owocowo-kwiatowy aromat, przyjemne, wiosenne, ujmujące.3. Ogier Tavel Etamines Rose AOC. Żywe, intensywne, świeże, arcydzieło. FOT. CENTRUM WINA

Skąd zatem się bierze różowy kolor wina? Wpływa na to proces maceracji, w trakcie którego skórki winogron leżakują z sokiem. W tym czasie barwnik w nich zawarty przenika do moszczu winogronowego. Trwa to od kilku godzin do maksymalnie miesiąca — wszystko zależy od stylu wina, jakie chcemy stworzyć.

Na marginesie

Produkcja win różowych nie jest znacząca. Główną tego przyczyną jest zbyt małe spożycie tego trunku, spowodowane jego niewielką popularnością wśród konsumentów. Bez wątpienia może to wynikać także z tego, że wina różowe mają wiele cech wspólnych z winami białymi i czerwonymi. Kolejna sprawa — wino różowe nie ma takiego potencjału do przechowywania jak czerwone. Powinno się je pić jak najmłodsze, wtedy można w nim odnaleźć optymalne walory zapachowe i smakowe.

W Polsce sprzedaż wina różowego jest nadal traktowana marginalnie mimo stałego wzrostu tej kategorii i 15-procentowego udziału w ogólnej sprzedaży wina.

Najpopularniejsze w naszym kraju różowe wina pochodzą z francuskiej Prowansji, np. Gassier Sables d'Azur Cotes de Provence A.O.C. Nie można też pominąć najsłynniejszych różowych szampanów i win z regionu Tavel — szczerze polecam Ogier Tavel Etamines Rose AOC. Należy również wspomnieć o winie, które narobiło chyba najwięcej szumu, czyli o kalifornijskim White Zinfandel.

Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
×
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na wakacje

Najwięcej win różowych pojawia się na polskich półkach wiosną. Na czas wiosenno- -letni przypada bowiem największa sprzedaż tej kategorii. Zdecydowany wzrost zainteresowania tymi winami jest widoczny również w okolicach 14 lutego. Jest to zapewnie spowodowane dniem świętego Walentego oraz tym, że te wina szczególnie upodobały sobie kobiety.

Sądzę, że wina różowe są wdzięcznymi towarzyszami wielu okazji — wspomniane walentynki, spotkanie ze znajomymi, piknik na powietrzu, czy (coraz częściej) oficjalna kolacja. Wino różowe pojawia się w naszym życiu coraz częściej. Jest na tyle uniwersalne, że nawet wybredny smakosz znajdzie trunek idealny — od wytrawnego po słodki.

Na specjalną okazję

Jako sommelier muszę przyznać, że wino różowe jest świetnym partnerem kulinarnym. Można je łączyć z wieloma potrawami — od delikatnych przekąsek z łososiem i sałatek z sosem winegret po owoce morza, ryby i drób. Odpowiednio dobrane różowe wino będzie dobrym kompanem również do pizzy i makaronu. Słodkie — sprawdzi się przy deserze. Można wymienić mnóstwo dań, o których myślimy, że żadne wino do nich nie pasuje, tymczasem różowy partner świetnie się sprawdzi. Ot, choćby zwykły hamburger. Uniwersalny róż można więc podawać często i przy różnych okazjach: domowej kolacji we dwoje, spotkania ze znajomymi, rodzinnej wizyty… Zdradzę też, że już od jakiegoś czasu chłodzi się w mojej lodówce wino na ten jeden lutowy wieczór: Champagne Lallier Grand Cru Rose Brut — róż na specjalne okazje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Norbert Brzoza, Sommelier Centrum Wina

Polecane