UOKiK ostrzega przed pseudopożyczkodawcą

opublikowano: 16-01-2019, 11:28

Przedsiębiorca ze Śląska stworzył kilkadziesiąt serwisów internetowych i zbiera dane konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega konsumentów przed nielegalną działalnością firmy GELDOR, której właścicielem jest Artur Karwot z Rybnika.

Stworzył on co najmniej 81 serwisów internetowych, za których pośrednictwem zachęca do wzięcia pożyczki – m.in. as-chwilowka.pl, bezbiku.pro, rozsadnapozyczka.pl, kredyt-na-pesel.pl, wybierzpieniadze.pl, gotowka.online, tysiaczek.pl (pełna lista dostępna jest na stronie UOKiK). UOKiK podkreśla, że liczba serwisów może rosnąć.

Hasła reklamowe zamieszczone w serwisach prowadzonych przez firmę GELDOR sugerują, że jej właściciel udziela pożyczek, w rzeczywistości tego nie robi. Zbiera on dane osobowe od internautów, a następnie umieszcza je na stronie, do której dostęp mają potencjalni pożyczkodawcy. Pobiera od nich  opłatę za aktywację wniosku o udzielenie pożyczki i sprawdzenie statusu – wysokość opłaty zależy od serwisu i może wynieść ponad 30 zł. Firma publikuje na swoich stronach pozytywne komentarze, podając się za klientów.

„Konsumenci nie wysyłaliby płatnych esemesów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem, firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty” – mówi cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Przedsiębiorca wniósł zażalenie na postanowienie w sprawie wydania ostrzeżenia konsumenckiego.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Polecane