UOKiK sprawdzi platformy cyfrowe

Radosław Omachel
opublikowano: 13-05-2002, 00:00

W UOKiK trwa postępowanie przeciwko Cyfrze+ i Polsatowi Cyfrowemu. Producenci dekoderów twierdzą, że sprzedaż kart oraz wypożyczanie sprzętu w kompletach blokuje im dostęp do rynku. Dlatego oskarżają obie platformy o stosowanie praktyk monopolistycznych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie ograniczania przez Canal+ Cyfrowy i Polsat Cyfrowy dostępu do rynku dostawcom sprzętu do odbioru telewizji satelitarnej. Polscy producenci i dystrybutorzy cyfrowych dekoderów uważają, że platformy nie powinny dystrybuować sprzętu, lecz ograniczyć się wyłącznie do sprzedaży kart abonamentowych.

— Operatorzy sprzedają abonament i zmuszają równocześnie swoich klientów do wypożyczania określonych dekoderów. Klienci na tym tracą, bo wynajem w dłuższej perspektywie jest droższy od zakupu — uważa Jacek Silski, prezes firmy Astra TV, inicjator skierowania sprawy do UOKiK.

Przedstawiciele platform tłumaczą, że dekodery są wynajmowane ze względu na wysoką cenę, jaką trzeba zapłacić przy ich zakupie, chociaż Polsat udostępnia takie rozwiązanie.

Zdaniem Jacka Silskiego, nie ma logicznego wytłumaczenia dla wstrzymywania przez platformy dystrybucji kart do dekoderów, a sprzedaż kart razem z wynajętymi dekoderami to — według naszego rozmówcy —rodzaj reglamentacji.

— W Europie Zachodniej każdy może kupić dowolną kartę bez konieczności nabywania dekodera — twierdzi Jacek Silski.

— Postępowanie rozpoczęte przez UOKiK ma wyjaśnić, czy odmowa sprzedaży kart bez konieczności wynajmowania dekodera nie łamie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów —mówi Alina Urban, rzecznik UOKiK.

Jeżeli urząd uzna argumenty Astry, TV Polsat i Cyfra+ będą musiały zmienić strategię sprzedaży.

— Dekoder i karta tworzą integralną całość. Rozpowszechnianie kart abonamentowych ułatwiłoby zadanie piratom. Poza tym sprzęt wytwarzany przez polskich producentów nie jest przystosowany do pracy w systemie, w którym nadaje Cyfra+ — mówi Małgorzata Babik, rzecznik Nowej Cyfry+.

Tymczasem — zdaniem Jacka Silskiego — sprzedaż kart nie miałaby wpływu na zjawisko piractwa.

Kłopotliwa dla klientów jest natomiast niekompatybilność sprzętu Cyfry+ i Polsatu. Dlatego warunkiem korzystania z usług obu platform jest posiadanie dwóch dekoderów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK sprawdzi platformy cyfrowe