Upadek Wirecardu osłabił europejskie banki

opublikowano: 06-08-2020, 13:25

Skutki niespodziewanego upadku niemieckiego operatora płatności są coraz bardziej widoczne w wynikach europejskich banków.

Choć dopiero trzech z największych kredytodawców Wirecardu przedstawiło wyniki, wszyscy odpisali praktycznie całą kwotę udzielonych spółce pożyczek. Commerzbank i ING odpisały po ok. 175 mln EUR, wynika z nieoficjalnych informacji, co stanowiło ponad połowę ich zysków w drugim kwartale. Credit Agricole musiał pogodzić się ze stratą ok. 110 mln EUR.

Commerzbank, Credit Agricole i ING  to tylko trzy z 15 banków, które wspólnie udostępniły Wirecardowi 1,75 mld EUR kredytu. Został on wykorzystany w ok. 90 proc. do momentu, kiedy niemiecki fintech w błyskawicznym tempie upadł w drugiej połowie czerwca. Inni kredytodawcy Wirecardu, to ABN Amro Bank i Landesbank Baden-Wuerttemberg, z ekspozycją po ok. 180 mln EUR, a także Barclays, DZ Bank i Lloyds Banking Group, których ekspozycja to po ok. 110 mln EUR.

18 czerwca Wirecard poinformował, że jego audytor nie podpisze rocznego sprawozdania spółki, bo nie może doliczyć się 1,9 mld EUR. Tydzień później, kiedy okazało się, że brakująca kwota to wynik oszustw rachunkowych, Wirecard rozpoczął procedurę upadłościową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane