Upewnij się, że wybrana OPP wciąż jest na liście

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Cel wsparcia podatku 1 procentem można uszczegółowić także w zeznaniach sporządzonych przez KAS i udostępnionych podatnikom w usłudze Twój e-PIT.

Osoby rozliczające podatki osobiste za 2018 r. nie muszą ani składać zeznań, ani nawet do nich zaglądać, aby przeznaczyć swój 1 procent na te same organizacje pożytku publicznego (OPP), które obdarowali, składając PIT-y za 2017 r. To wszystko dzięki usłudze Twój e-PIT, z którą 15 lutego wystartowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Jak podaje Ministerstwo Finansów (MF), płatnicy przesłali urzędom skarbowym 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT- 40A, PIT-11, PIT-11A), które były podstawą przygotowania tych rozliczeń. Do ich sporządzenia posłużyły także dane z zeznań za 2017 r. Dlatego podatnicy nie muszą ingerować w zawartość formularzy udostępnionych elektronicznie w usłudze Twój e-PIT, jeśli postanowili zasilić budżety tych OPP, które wspomogli przed rokiem. Mogą pozostawić je tam nienaruszone, a po 30 kwietnia fiskus uzna je za zaakceptowane.

Muszą jednak do nich zajrzeć te osoby, które po raz pierwszy chcą pomóc takim organizacjom albo wybrać inne stowarzyszenie do obdarowania, bądź uszczegółowić cel wsparcia (np. wskazać konkretnego podopiecznego fundacji) lub go zmienić. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest niczyim obowiązkiem, lecz prawem — i każdy może złożyć zeznanie samodzielnie, czy to za pomocą systemu e-Deklaracje, czy nawet tradycyjną drogą pocztową.

Jednocześnie MF radzi wszystkim, aby sprawdzili, czy wybrane przez nich organizacje nadal znajdują się w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 procenta podatku. Jeżeli takiej tam nie ma, w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden numer Krajowego Rejestru Sądowego OPP. Jeśli podatnik nie wybierze innej fundacji czy stowarzyszeniai nie wpisze żadnego numeru KRS, czyli pozostawi to pole puste, wtedy pieniądze nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.

MF wyjaśnia też, że podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT nie muszą zaznaczać w zeznaniu zgody na przekazanie OPP informacji o przesłaniu 1 procenta podatku, jeżeli zrobili to w latach poprzednich. Będzie ona automatycznie wprowadzona w zeznaniu.

23 mln Tyle PIT-37 sporządziła KAS za podatników...

250 tys. ...a tyle przygotowała PIT-38.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu