Uruchomiono połączenie lotnicze Łodzi z Londynem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-10-2005, 12:44

Tłumy łodzian obserwowały w niedzielę lądowanie i start z lotniska Łódź Lublinek pierwszego rejsowego samolotu typu Boeing 737 tanich linii lotniczych Ryanair. Tym samym zainaugurowane zostało stałe połączenie Łodzi z Londynem.

Tłumy łodzian obserwowały w niedzielę lądowanie i start z lotniska Łódź Lublinek pierwszego rejsowego samolotu typu Boeing 737 tanich linii lotniczych Ryanair. Tym samym zainaugurowane zostało stałe połączenie Łodzi z Londynem.

    Pierwszy samolot linii Ryanair wylądował w Łodzi o godz. 9.25, czyli 20 minut przed planowaną godziną przylotu. "Przyleciał wcześniej, bo miał dobry wiatr" - powiedział PAP wyraźnie wzruszony prezes Portu Lotniczego Łódź Lublinek Leszek Krawczyk. "Duża radość, duma. Nareszcie stresy i napięcie odpuściły" - podkreślił.

    Do Łodzi przyleciało 189 pasażerów - Polaków i Brytyjczyków. Po kilkudziesięciu minutach tyle samo pasażerów po odprawie w nowym, oddanym w sobotę do użytku terminalu, wsiadło do samolotu i odleciało do Londynu.

    Wśród osób, które pojawiły się na lotnisku były całe rodziny odprowadzające swoich bliskich, tak jak pan Marek, którego córka skorzystała z inauguracyjnego lotu. "Uruchomienie takiego połączenia pozwala nam dojechać do lotniska w ciągu kilkunastu minut. Mam znajomych w Londynie. W związku z tym przejazd z Łodzi do Londynu jest krótszy niż do Warszawy. To piękne" - powiedział PAP. 

    Po odprawie w sali przylotów jako pierwsza pojawiła się mieszkanka Pabianic, która pracuje na wyspach brytyjskich i przyleciała na kilka dni do rodzinnego miasta. "Bardzo się cieszę z tego połączenia z Łodzią. Mam bliżej do domu. Jest super. Już w sobotę również stąd odlatuję do Londynu"- powiedziała.      

    Według wiceprezydenta Łodzi Włodzimierza Tomaszewskiego, uruchomienie stałych połączeń międzynarodowych z Lublinka ma przełomowe znaczenie, ponieważ ułatwi przyciąganie inwestorów i tym samym rozwój miasta.

    Prezes portu liczy, że tłumy - takie jak w niedzielę - będą przewijać się codziennie przez port. "Komplety miejsc wykupione zostały w obie strony. Mamy też pasażerów z Warszawy, którzy przyjeżdżają do Łodzi i stąd będą latać tanimi liniami" - dodał Krawczyk.

    Według władz portu, jeszcze jesienią wznowione mają zostać połączenia LOT-u z Łodzi do Warszawy, być może jeszcze w tym roku uda się uruchomić także połączenia z Ukrainą. Natomiast w lutym przyszłego roku Ryanair uruchomi połączenie z Łodzi do Nottingham. Trwają też rozmowy z innymi tanimi przewoźnikami, m.in. Centralwings.

    Łódzkie lotnisko w ostatnim czasie przeszło znaczącą modernizację, która umożliwia przyjmowanie i sprawną obsługę samolotów tanich linii lotniczych. Nowy terminal pasażerski pozwala obsłużyć jednocześnie 200 pasażerów, czyli czterokrotnie więcej niż funkcjonujący wcześniej.

    Wydłużono też drogę startową do 2,1 km, rozbudowana została płyta postojowa do ok. 2,5 ha oraz poszerzono drogę kołowania. Zwiększono także wyposażenie do obsługi samolotów i utrzymania lotniska.

    Inwestycje te kosztowały ok. 25 mln zł; większość środków pochodziła z budżetu miasta, które jest głównym udziałowcem spółki. W tym roku wszedł do niej również samorząd województwa, który przekazał w sumie 4 mln zł; część środków pochodziło z budżetu państwa.  

    Plany rozwoju portu sięgają 2020 roku i przewidują m.in. zbudowanie kolejnego terminala, równoległej drogi kołowania, wydłużenie drogi startowej do 2,5 km i jej poszerzenie oraz budowę wieży kontroli ruchu. Docelowo modernizacja lotniska ma kosztować ok. 160 mln zł; w znacznej części mają to być środki unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane