Urząd antymonopolowy w Orange

MEW
opublikowano: 25-08-2008, 00:00

UOKiK sprawdza, czy oferta internetowa Orange nie narusza konkurencji. To woda na młyn dla zwolenników podziału TP.

UOKiK sprawdza, czy oferta internetowa Orange nie narusza konkurencji. To woda na młyn dla zwolenników podziału TP.

Urząd antymonopolowy rozpoczął postępowanie wyjaśniające, które ma na celu ustalić, czy PTK Centertel, operator sieci Orange, nie narusza warunków konkurencji z ofertą szerokopasmowego dostępu do internetu.

— To wstępne badanie, które pozwoli nam się zorientować, czy są podstawy, by wszcząć postępowanie antymonopolowe — mówi Konrad Gruner z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Prasa pisała tydzień temu, że wnioski w tej sprawie złożyły Netia i PTC, operator sieci Era. Ich zdaniem, Orange świadczy usługę poniżej kosztów. Jej podstawą jest umowa z Telekomunikacją Polską na hurtowy dostęp do internetu na bazie BSA. Orange pozyskał w pierwszej połowie tego roku 40 tys. abonentów z sieci TP.

Operatorzy chcieli sprawą zainteresować też Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Ten jednak nie wie jeszcze, czy ma podstawy, by podjąć działania w tej sprawie.

Anna Streżyńska, prezes UKE, powiedziała w „PB” dwa tygodnie temu, że sprawa szerokopasmowej oferty Orange może być kolejnym powodem do podziału TP.

— Analizy trwają — ucina Jacek Strzałkowski, rzecznik urzędu.

Grupa Telekomunikacji Polskiej odpiera wszystkie zarzuty.

— Orange realizuje przyzwoitą marżę na tej usłudze, a oferty promocyjne tej firmy są porównywalne do promocyjnych propozycji konkurencji. To normalna rynkowa gra. Dziwię się, że po latach mówienia, że konkurencja jest niezbędna na tym rynku, okazuje się, że konkurencja owszem, byleby nie ze strony TP — mówi Ireneusz Piecuch, sekretarz generalny grupy Telekomunikacji Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu