Urzędowa sprawiedliwość

DCZ
opublikowano: 04-02-2011, 00:00

Mediana wynagrodzeń w sektorze publicznym to 2,9 tys. zł — wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedla Sedlak.

Mediana wynagrodzeń w sektorze publicznym to 2,9 tys. zł — wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedla Sedlak.

W biznesie dysproporcje między grupami pracowni-ków — pracownik szeregowy — specjalista — starszy specjalista — kierownik narastają coraz szybciej, a płace dyrektorów są zdecydowanie wyższe niż kierowników. Różnica między nimi sięga niejednokrotnie 100 proc. Tymczasem w przypadku sektora publicznego na pierwszych czterech szczeblach zarządzania wynagrodzenia różnią się dokładnie o 700 zł, a dyrektorzy zarabiają raptem o niecałe 50 proc. więcej niż kierownicy.

— Niewielkie różnice w zarobkach na poszczególnych szczeblach w sektorze publicznym wynikają przede wszystkim z dużego poziomu ich formalizacji. Poziomy wynagrodzeń są bardzo często ustalane odgórnie i nie podlegają takiemu urynkowieniu, jak ma to miejsce w przypadku sektora prywatnego — mówi Krzysztof Domagała z portalu wynagrodzenia.pl, Sedlak Sedlak.

Sytuacja taka jest niekorzystna, szczególnie jeśli rozpatrujemy wyższe stanowiska zarządcze.

— Powoduje to odpływ najlepszych menedżerów do firm prywatnych, co nie pozostaje bez wpływu na efektywność spółek sektora publicznego. Ustawa kominowa powoduje, że płace prezesów spółek publicznych są kilkakrotnie niższe, niż w pozostałych, porównywalnych firmach. Na szczęście w tym przypadku czynnikiem przyciągającym dobrych menedżerów jest prestiż bądź też chęć zaangażowania politycznego — dodaje Krzysztof Domagała.

Odgórne ograniczenia

Duże dysproporcje w płacach na porównywalnych stanowiskach w sektorze publicznym i prywatnym powodują "drenaż mózgów" ze spółek publicznych.

— Najlepsi pracownicy, mogąc bez problemu zmienić pracę, przenoszą się do spó- łek prywatnych, gdzie ich zarobki są znacząco wyższe. Powoduje to obniżenie poziomu i jakości usług — mówi Krzysztof Domagała.

Z drugiej strony — zdaniem eksperta z Sedlak Sedlak — pracownicy niższych szczebli w sektorze publicznym mogą czuć się lepiej opłacani, bo ich zarobki nie odstają tak bardzo od reszty pracowników. Teoretycznie powinni pracować wydajniej.

Naturalne jest, że na wysokość wynagrodzenia wpływa staż pracy. Wśród pracowników szeregowych osoby z doświadczeniem od 11 do 15 lat zarabiają o 26 proc. więcej niż zatrudnieni ze stażem od 2 do 3 lat. W przypadku kierowników różnica ta wynosi aż 38 proc. Staż pracy ma istotny wpływ na wysokość pensji również w biznesie. Z tym, że wpływ ten jest zróżnicowany.

— Na stanowiskach niższych (pracownik szeregowy, specjalista) wzrost płac jest rzędu 25 proc., a więc porównywalnie, jak w sektorze publicznym. Wynika to ze zbliżonego poziomu zarobków. Inaczej sytuacja wygląda na szczeblach, gdzie różnice między sektorem prywatnym a publicznym są większe. Wzrost wynagrodzeń u dyrektorów, w relacji do stażu pracy, sięga prawie 190 proc. Również tutaj decydujące znaczenie ma odgórne ograniczanie poziomu płac — twierdzi Krzysztof Domagała.

Różnice u mundurowych

Sektor publiczny w badaniu Sedlak Sedlak podzielono na cztery części: wymiar sprawiedliwości, organizacje pozarządowe, służby mundurowe i administracja publiczna. Wśród pracowników szeregowych najmniej zarabiają zatrudnieni w wymiarze sprawiedliwości. Na wyższych szczeblach płace tu są jednak zdecydowanie bardziej konkurencyjne. Dobrze zarabiają pracownicy służb mundurowych. Na wyższych szczeb-lach płace są mniej zróżnicowane między najlepiej i najgorzej wynagradzanymi w porównaniu do administracji państwowej lub wymiaru sprawiedliwości.

— Pracownicy szeregowi we wszystkich firmach mają porównywalny zakres obowiązków, a co za tym idzie, płace. Ponadto wymiar sprawiedliwości generalnie cechuje się wysokimi zarobkami — tłumaczy ekspert portalu wynagrodzenia.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane