Urzędowy samozachwyt

CEZARY KAŹMIERCZAK
opublikowano: 08-03-2013, 00:00

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) raczy opinię publiczną kolejnymi informacjami o zmowach firm budujących drogi.

Tymczasem z raportu ekspertów CAS wynika, że zdecydowana większość problemów tych inwestycji mogłaby być rozwiązana bardzo szybko. Wystarczy zmienić złe prawo oraz zaniechać złych urzędniczych praktyk. Uchylanie się przez państwowych decydentów od rozwiązywania sporów w drodze negocjacji skutkuje wzrostem liczby spraw sądowych z powództwa wykonawców. Przecież zapłaci i tak podatnik...

Przy wyborze wykonawcy małą wagę przywiązuje się do prekwalifikacji, uwzględniającej kompetencje i doświadczenie. Znacznie ważniejsze okazuje się kryterium najniższej ceny. Nic to, że bywa to kwota fikcyjna, ustalana poniżej realnych kosztów. Odpowiedzią GDDKiA na pytania, postawione przez autorów raportu, był dalszy ciąg opowieści o drogowym układzie. Szkoda, że urzędowy samozachwyt przesłania troskę o przyszłość ważnych dla Polski inwestycji.

CEZARY KAŹMIERCZAK

członek zarządu Centrum im. Adama Smitha (CAS)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: CEZARY KAŹMIERCZAK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Urzędowy samozachwyt