USA: Bezrobocie może być największe od 25 lat

MD
03-04-2009, 08:02

Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Mogą przesądzić, czy wzrosty na rynkach akcji będą kontynuowane.

Ekonomiści oczekują wzrostu stopy bezrobocia w marcu do 8,5 proc. z 8,1 proc. w poprzednim miesiącu. Gdyby to się potwierdziło, bezrobocie w USA byłoby najwyższe od 25 lat. To zły prognostyk dla gospodarki uzależnionej od konsumpcji.

- Stopa bezrobocia idzie w górę i jej marcowy wzrost nie będzie ostatnim – uważa Stuart Hoffman, główny ekonomista rynku amerykańskiego w PNC Financial Services Group. – Przy malejącej liczbie miejsc pracy i  kurczących się dochodach, konsumpcja wciąż wygląda słabiutko – dodał.

Ostatni raz 8,5 proc. bezrobocie było w USA w listopadzie 1983 roku, kiedy gospodarka wychodziła z recesji trwającej w latach 1981-82. Wcześniej stopa bezrobocia dochodziła nawet do 11 proc.

Mediana prognoz prawie 80 analityków i ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg szacuje liczbę miejsc pracy, którą amerykańska gospodarka straciła poza rolnictwem w marcu, na 660 tys. Łącznie od rozpoczęcia recesji wyniosłaby ona zatem 5 mln, co jest najgorszym wynikiem od zakończenia II Wojny Światowej.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA: Bezrobocie może być największe od 25 lat