USA: decyzja Białego Domu wywołała wzrosty na giełdach

opublikowano: 17-03-2003, 17:19

Główne indeksy amerykańskich giełd ‘wystrzeliły’ w górę po wiadomości, że Biały Dom rezygnuje z zamiaru forsowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ drugiej rezolucji dotyczącej rozbrojenia Iraku. Rynek odebrał to bardzo dobrze, bo decyzja ta przerywa okres niepewności i sygnalizuje, że kryzys zostanie rozstrzygnięty drogą interwencji zbrojnej. Jedyną niewiadomą jest obecnie termin jej rozpoczęcia.

Przerwanie ciągnącego się od kilku tygodni impasu w sprawie kryzysu irackiego pchnęło rynki mocno w górę. Dow Jones zyskał szybko ponad 200 pkt. i wspiął się ponad 8000 pkt. Nasdaq w ciągu zaledwie godziny poszybował z okolic poziomu ostatniego zamknięcia w pobliże 1380 pkt. co oznacza prawie 3 proc. wzrost. Zaledwie 3 z 30 blue chipów notowanych na NYSE tanieje. Ich spadki są minimalne i sięgają zaledwie ułamka procenta.

Niewielką zniżkę ceny notują m.in. papiery General Motors. J.P. Morgan obniżył prognozę tegorocznego zysku zarówno dla tego koncernu, jak i dla jego największego rywala, Forda. Obie spółki zapowiadały pod koniec ubiegłego tygodnia obniżenie produkcji w trzecim kwartale. Tymczasem rośnie cena akcji Wal-Mart. Największy na świecie detalista spodziewa się dobrych wyników sprzedaży w marcu i kwietniu.

Największym popytem cieszą się jednak papiery spółek technologicznych. W górę poszła mocno cena Intela i Hewlett-Packarda. Obie drożeją ponad 5 proc. Równie wysokie wzrosty cen notują akcje portalu Yahoo! oraz Texas Instruments, jednego z największych na świecie producentów chipów stosowanych w komórkach. Rośnie wyraźnie cena papierów Dell Computer, jednego z największych na świecie producentów PC-tów.

Mocno rośnie kurs Lockheed Martin. Największy amerykański koncern zbrojeniowy zdobył wart 4,1 mld USD kontrakt na 60 samolotów transportowych C-130J.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: decyzja Białego Domu wywołała wzrosty na giełdach