USA grozi rozpad?

WST, CNN
opublikowano: 19-03-2009, 20:02

Przyjęty w minionym miesiącu plan pomocowy administracji prezydenta Obamy budzi w Stanach Zjednoczonych coraz większe kontrowersje. Jak donosi serwis CNN, w najgorszym scenariuszu, może doprowadzić nawet do rozpadu USA.

Jak donoszą zagraniczne media, wielu ekonomistów nie wierzy w powodzenie planu stymulacyjnego. Wieszczą przy tym ogromny kryzys gospodarczy w Ameryce. Te pesymistyczne prognozy trafiają na podatny grunt i stają się orężem w rękach demagogów. Prowadzą też do narastania tarć politycznych i społecznych.

CNN wskazuje przy tym, że już w 11 parlamentach stanowych trwa dyskusja nad uchwaleniem rezolucji gwarantujących „niezależność i suwerenność” praw stanowych nad rządowymi.

W przypadku, gdy któryś ze stanów przyjmie taką uchwałę, będzie mógł tym samym nie respektować zarządzeń płynących z Waszyngtonu, wynikających z praw rządu federalnego, a które nie są wymienione w 10 poprawce do konstytucji

To może oznaczać rebelię, podkreśla CNN.

Tego typu dyskusje prowadzone są m.in. w Teksasie, Arizonie, Karolinie Południowej, Wirginii, Maine, Pensylwanii, Kolorado i na Alasce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / USA grozi rozpad?