USA: inwestorzy sprzedają akcje zerkając na Afganistan

Przemek Barankiewicz
19-09-2001, 17:53

Prezydent USA zapowiedział, że czeka na wydanie Osama ben Ladena do środy. Zbliża się więc kolejna godzina próby dla rynków światowych związana z reakcją na sposób rozwiązania konfliktu przez USA. W takiej sytuacji niewielu inwestorów chce kupować akcje, co doprowadza do kolejnej spadkowej sesji za oceanem. Z każdą godziną handlu jest coraz gorzej, a sytuacji nie poprawiają złe informacje dochodzące ze spółek.

Boeing zapowiedział zwolnienie od 20 do 30 tys. pracowników. Kurs producenta samolotów, którego 45 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży w USA, ostro spada już trzeci dzień z rzędu. Analitycy obawiają się, że dramatycznie spadnie popyt na produkty firmy z Seattle.

Wydarzenia z ubiegłego tygodnia odbiją się na tegorocznych wynikach Viacom, medialnego giganta. Spółka jest m.in. właścicielem telewizji CBS, która straciła ogromne przychody z reklam w trakcie relacji non-stop z ataku na USA.

O słabych wynikach w III kwartale ostrzegł Kodak, który należy do najsłabszych papierów z indeksu Dow Jones Industrial.

Stosunkowo mocny jest sektor telekomunikacyjny, z Verizon Communications i AT&T Wireless na czele. Fachowcy oczekują wzrostu sprzedaży telefonów komórkowych po ataku terrorystycznym.

Bardzo słaby jest sektor finansowy. Charles Schwab, czołowe biuro maklerskie, poinformowało o znacznym odpływie aktywów z kont klientów. Nadal ostro spada wycena American Express. Kurs banku nie może dojść do siebie po wtorkowej rewizji wyników finansowych i pogłębia roczne minimum.

Ponad dwuletnie dno pogłębia także wycena General Electric. Ataki terrorystyczne to cios w kierunku tej największej pod względem kapitalizacji spółki giełdowej. Ucierpią m.in. jej odnogi: ubezpieczeniowa, medialna (stacja NBC) i produkująca silniki lotnicze.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: inwestorzy sprzedają akcje zerkając na Afganistan