USA: inwestorzy sprzedawali akcje spółek high-tech

Marek Druś
02-05-2002, 22:03

Czwartkowa sesja na giełdach w USA miała dość monotonny przebieg. Wkrótce po rozpoczęciu notowań Nasdaq zaczął powoli i jednostajnie tracić na wartości. Dow Jones utrzymywał się długo ‘powyżej kreski’, jednak pod koniec sesji i on spadł poniżej poziomu środowego zamknięcia.

Wśród spółek ze średniej przemysłowej Dow Jones największym popytem przez całą sesję cieszyły się akcje Hewlett-Packarda. Powodem była wiadomość o potwierdzeniu przez audytora rzetelności przegłosowanej na ostatnim WZA spółki fuzji z Compaq’iem.

Przez niemal całą sesję inwestorzy kupowali również akcje koncernu tytoniowego Philip Morris oraz papierniczego International Paper. W przypadku pierwszego zdecydowało o tym oddalenie przez sąd powództwa rywali koncernu w sprawie stosowanych przez niego działań promocyjnych w relacjach z dystrybutorami.

Udziały International Paper drożały w związku z wiadomością o uchwaleniu nałożenia cła antyimportowego na drewno sprowadzane do USA z Kanady.

Spadki dotknęły w czwartek przede wszystkim akcji spółek technologicznych. Wśród tych z indeksu DJIA największy odwrót inwestorów spotkały papiery Microsoftu i Intela. Podczas procesu toczącego się przeciwko największemu producentowi oprogramowania na świecie, reprezentujący go ekspert wycofał się nieoczekiwanie z wcześniejszego zapewnienia, że system operacyjny Windows nie może działać bez dodatkowych programów, m.in. przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Spadła zdecydowanie cena papierów Xeroxa. Agencja Moody’s obniżyła rating zadłużenia producenta kopiarek aż o trzy poziomy do statusu ‘śmieciowego’.

Drożały akcje banków inwestycyjnych, przecenionych w związku z obawami o skutki oskarżeń o nierzetelność przedstawianych klientom rekomendacji. Analitycy Salomon Smith Barney uznali ostatnie spadki kursów Merrill Lyncha, Lehman Brothers i Goldman Sachs za zbyt wysokie w stosunku do strat spowodowanych przez ewentualne roszczenia.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: inwestorzy sprzedawali akcje spółek high-tech