USA: po raz trzeci sesje kończą się spadkami

Marek Druś
opublikowano: 29-05-2002, 22:05

Amerykańskie giełdy zakończyły trzecią sesję z rzędu spadkami głównych indeksów. Nastroje inwestorów są złe, głównie za sprawą ostatnich danych, które wskazują, że poprawa koniunktury gospodarczej nie nadchodzi tak szybko jak jeszcze niedawno oczekiwano.

Analitycy obniżyli z 8,8 do 7,4 proc. prognozę wzrostu kwartalnych zysków spółek z szerokiego indeksu S&P 500. W środę przecena spotkała głównie papiery spółek z branży półprzewodnikowej, zarówno producentów chipów jak i dostawców maszyn służących do ich wytwarzania. Jako negatywny sygnał inwestorzy przyjęli brak prognozy wyników w kolejnych kwartałach Novellus Systems. Akcje producenta urządzeń do produkcji chipów staniały, podobnie jak jego największego rywala, Applied Materials.

Taniały udziały największych producentów chipów, w tym Intela, którego akcje najmocniej straciły spośród spółek z indeksu Dow Jones. Branżowy indeks Philadelphia Semiconductor spadł ósmą sesję z rzędu.

Przecena spotkała papiery telekomów. Powodem było obniżenie ratingu kredytowego AT&T przez Moody's.

Znacznie spadł kurs największego amerykańskiego operatora gazociągów. El Paso obniżyło prognozę tegorocznych zysków i zapowiedziało emisję akcji za 1,5 mld USD.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: po raz trzeci sesje kończą się spadkami