USA: raport Blixa wywołał wzrosty na giełdach

14-02-2003, 17:13

Wypowiedź Hansa Blixa wywołał wyraźny ruch w górę indeksów amerykańskich giełd. Szef inspektorów ONZ powiedział na formu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że w Iraku jak dotąd nie znaleziono broni masowego rażenia. Oświadczył również, że nie było kłopotów z dostępem do miejsc, które chcieli zbadać inspektorzy. Nie ma również dowodów na to, że Irakijczycy wiedzieli z wyprzedzeniem, gdzie odbędzie się następna kontrola.

Raport Blixa obudził na nowo nadzieję tych, którzy wierzą, że ataku USA na Irak da się jeszcze uniknąć. Rynki akcji zareagowały wzrostami cen. W dół poszła cena ropy i złota, które zawsze jest uznawane za bezpieczną przystań w okresach zawirowań politycznych. Dodatkowym sygnałem, który mógł skłonić część inwestorów do kupowania akcji, są dobre dane makro, które pojawiły się przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji. Więcej niż oczekiwano wzrosła produkcja przemysłowa, zwiększyły się zapasy w amerykańskich firmach, co według analityków świadczy o wzroście tempa ich rotacji.

Dużym popytem cieszą się akcje spółek branży komputerowej. Stało się tak w związku z doskonałymi wynikami Dell Computer. Akcje spółki drożeją, podobnie jak papiery Hewlett-Packarda, dominującego na rynku drukarek i Intela, największego na świecie producenta mikroprocesorów. Popytem cieszą się również papiery Nvidii, jednego z największych producentów kart graficznych. Spółka poinformowała o dobrych wynikach kwartalnych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: raport Blixa wywołał wzrosty na giełdach