USA: rekordowa aktywność przemysłowa w czerwcu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 23-06-2021, 16:03

Wskaźnik aktywności fabryk w USA osiągnął rekordowy poziom w czerwcu. Producenci nadal walczą o pozyskanie surowców i wykwalifikowanych pracowników, znacznie podnosząc ceny zarówno dla firm, jak i konsumentów, pisze Reuters.

Wstępny indeks PMI dla przemysłu opracowany przez IHS Markit wzrósł w tym miesiącu do 62,6. To najwyższy wynik od października 2009 roku, gdy badanie zostało rozszerzone na wszystkie branże sektora produkcyjnego.

Badanie zostało przeprowadzone między 10 a 22 czerwca. Ekonomiści ankietowani przez Reutera przewidywali, że indeks spadnie do 61,5. Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost aktywności w przemyśle, który odpowiada za 11,9 proc. amerykańskiego PKB.

Podaż nie radzi sobie z gwałtownym wzrostem popytu, co uniemożliwia ukończenie niektórych zleceń. Ożywienie jest zakłócane także przez galopujące ceny surowców i opóźnienia w łańcuchach dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane