USA: start na plusie

Marek Druś
opublikowano: 27-10-2004, 00:00

Amerykańskie giełdy wczoraj na otwarciu umiarkowanie rosły mimo większego niż oczekiwano spadku wskaźnika nastrojów konsumentów. Conference Board poinformował, że wskaźnik nastrojów konsumentów spadł w październiku trzeci miesiąc z rzędu, tym razem do 92,8 pkt. To jego najniższa wartość od marca. Ekonomiści oczekiwali, że w październiku spadnie on do 93,4 pkt.

Nastroje poprawił dalszy spadek ceny ropy. Cena baryłki amerykańskiej ropy spadła na początku sesji na NYMEX do 54,14 USD. Przed wczorajszą sesją osiągała nawet 55,67 USD. Spadek notowań ropy wywołała wiadomość o przerwaniu akcji strajkowej pracowników norweskiego sektora naftowego oraz uspokajające wypowiedzi przewodniczącego OPEC. Największe zwyżki notowała branża ubezpieczeniowa. Kursy ruszyły w górę, gdy okazało się, że prokuratura stanu Nowy Jork nie wystąpi z kryminalnymi oskarżeniami przeciwko pracownikom Marsh & McLennan, największego brokera ubezpieczeniowego na świecie. W sprawę o stosowanie przez niego niedozwolonych praktyk uwikłana jest większość liczących się spółek ubezpieczeniowych. Akcje AIG, największego przedstawiciela branży, jedynego jej przedstawiciela wśród blue chipów notowanych w ramach średniej Dow Jones, drożały w trakcie sesji o ponad 5 proc., podobnie jak kurs Marsh & McLennan.

Na rynku spółek technologicznych drożały akcje PeopleSoft. Komisja Europejska zgodziła się po najdłuższym w historii badaniu na jej przejęcie przez Oracle. Akcje tego ostatniego umiarkowanie poszły w górę. Ostatnia oferta spółki sięgała 7,7 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: start na plusie