Usługi profesjonalne zawsze znajdują popyt

Ryszard Cota
opublikowano: 20-02-2002, 00:00

Ostatni rok był dla branży motoryzacyjnej — podobnie jak dla całej naszej gospodarki — okresem znacznego osłabienia koniunktury. Nie zapominajmy jednak, że przez całe lata dziewięćdziesiąte obserwowaliśmy nadzwyczaj dynamiczny rozwój tej gałęzi. W tym okresie ogromnie wzrosła w Polsce liczba zarejestrowanych samochodów. Efektem tego jest coraz większe zainteresowanie tematem obrotu samochodami nowymi i używanymi oraz potrzeba właściwej oceny ich wartości rynkowej.

Różnorodność źródeł informujących o cenach samochodów używanych może sugerować, że właściwe ustalenie wartości rynkowej pojazdu nie powinno stanowić problemu. W rzeczywistości nie jest to takie proste. Teoretycznie można przyjąć, iż wartość rynkowa jest najbardziej prawdopodobną kwotą, jaką w określonych warunkach można/należy uzyskać/zapłacić za określony samochód. Nie ma jednak dwóch takich samych pojazdów, które posiadałyby identyczny stan techniczny, wyposażenie, przebieg oraz liczbę i zakres wykonanych napraw. Tymczasem większość wydawnictw prasowych jako podstawowy parametr, charakteryzujący wartość rynkową samochodu, przyjmuje tylko rok jego produkcji. Tak uproszczone notowania mogą dawać jedynie orientacyjną wiedzę o wartości danej marki i modelu. Do określenia rzeczywistej wartości konkretnego samochodu jest stanowczo za mało danych.

W takiej sytuacji klientowi najbardziej opłaca się skorzystanie z pomocy certyfikowanego rzeczoznawcy. Oczywiście można próbować samodzielnie użyć profesjonalnych narzędzi do wyceny, tj. katalogów i programów komputerowych. Jednak najlepiej polegać na sprawdzonych firmach, mających wieloletnie doświadczenie i poważanie wśród specjalistów z branży motoryzacyjnej. Posiadają one systemy komputerowe, umożliwiające szybką i łatwą wycenę dowolnego samochodu. Informacje do publikacji i baz programu komputerowego zbierają nie od wczoraj, lecz przez całą dekadę. Potwierdzeniem ich rzetelności i wiarygodności jest fakt wieloletniej współpracy z rzeczoznawcami samochodowymi, a także coraz większe zainteresowanie klientów.

Prawdziwy profesjonalizm usług klient może rozpoznać po tym, że firma, do której się zwrócił:

- stworzyła obszerną bazę danych, zawierającą informacje pozwalające na wykonywanie profesjonalnych wycen, a zarazem eliminujące przypadkowość procesu określania wartości;

- stale wzbogaca taką bazę poprzez rozszerzanie asortymentu marek i typów pojazdów samochodowych, a także weryfikowanie informacji wprowadzonych wcześniej;

- stworzyła jednolity i spójny system komputerowy do wyceny wartości rynkowej pojazdów, uwzględniający wszystkie czynniki mające wpływ na tę wartość;

- sukcesywnie doskonali system komputerowy poprzez opracowywanie nowych aplikacji, umożliwiających dokonywanie coraz bardziej precyzyjnych wycen.

Zapotrzebowanie na profesjonalne wyceny wartości pojazdów samochodowych stale rośnie. Stały się one już podstawą pracy towarzystw ubezpieczeniowych, banków, sądów, urzędów skarbowych i celnych, a także autokomisów. Na przykład dla towarzystw ubezpieczeniowych wykorzystywanie precyzyjnych narzędzi do wyceny samochodów jest już standardem. Zarówno pracownicy działów akwizycji, jak i likwidacji szkód dokonują — w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia lub likwidacji szkody komunikacyjnej — wyceny, korzystając ze specjalistycznych wydawnictw lub programów komputerowych. Prawidłowo ustalona wartość rynkowa pojazdu stanowi podstawową informację przy zawieraniu umowy ubezpieczenia autocasco. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości rynkowej pojazdu w dniu jego ubezpieczenia. Również w przypadku określenia wysokości odszkodowania istnieje konieczność ustalenia wartości pojazdu.

Rzetelna wycena jest niezbędna także pracownikom banków, przy zawieraniu umów kredytowych na samochody. Tak samo pewnym narzędziem muszą dysponować również pracownicy urzędów skarbowych i celnych przy ustalaniu kwoty podatku lub cła. Wszystkie wymienione grupy zawodowe coraz powszechniej korzystają z profesjonalnych sposobów wyceny pojazdów samochodowych, opracowanych przez doświadczonych specjalistów z tej branży.

Autor jest prezesem spółki INFO-EKSPERT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Cota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Usługi profesjonalne zawsze znajdują popyt