Czytasz dzięki

Ustawa do poprawki

AZA
opublikowano: 06-02-2007, 00:00

Najemcy TBS powinni mieć możliwość wykupu mieszkań na własność.

Najemcy TBS powinni mieć możliwość wykupu mieszkań na własność.

Inaczej wiele towarzystw czeka bankructwo.

To wnioski z konferencji „Czas na zmiany w Towarzystwach Budownictwa Społecznego”, zorganizowanej przez firmę JW Construction. Zdaniem jej uczestników, konieczna jest zmiana ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

— Stworzenie możliwości wykupu mieszkań TBS-owskich rozwiązuje wiele problemów. Do Krajowego Funduszu Mieszkaniowego wracają pieniądze, a mieszkania uzyskują właścicieli — argumentowała Barbara Czyż, prezes TBS Marki.

Jej zdaniem, lokatorzy, którzy nie są właścicielami mieszkań, mniej je szanują. Następuje więc ich szybka dewastacja.

Z tą tezą nie zgodziła się Irena Herbst, współautorka ustawy o TBS-ach, oobecnie doradca zarządu banku BISE.

— Trzeba znaleźć sposób, aby uwolnić kapitał prywatnych TBS-ów, nie wyodrębniając mieszkań na własność, bo to jest nieracjonalne ekonomicznie — przekonywała.

Zdaniem większości uczestników spotkania, ratunkiem dla TBS-ów powinna być zmiana ustawy. Lista korzyści jest długa. To wzrost podaży mieszkań, zatrzymanie spirali zobowiązań wobec BGK i zamiana ich na kredyty hipoteczne, co zmniejszy zadłużenie TBS-ów.

— To słuszna inicjatywa, nad którą warto się zastanowić. Mam nadzieję, że już wkrótce problem zostanie rozwiązany — obiecał zebranym Krzysztof Tchórzwski, poseł PIS i przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane