Ustawa porządkująca

Business Centre Club
opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Celem czekającej na podpis prezydenta, uchwalonej 20 lipca nowelizacji ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym jest wprowadzenie jasnych i preferencyjnych dla podatników zasad opodatkowania gruntów, na których posadowione są urządzenia i sieci infrastrukturalne.

Dotychczas organy skarbowe przyjmują interpretację, że sama taka okoliczność jest wystarczającą przesłanką do klasyfikowania gruntów jako… zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W efekcie właściciele nieruchomości, mimo że nie prowadzą takiej działalności i nie czerpią z niej zysków, zobowiązani są do płacenia wyższego podatku.

Efektem ustawy będzie uporządkowanie i ujednolicenie kwestii opodatkowania gruntów z infrastrukturą. Organy podatkowe i sądy nie będą już miały możliwości interpretowania przepisów podatkowych w innym kierunku, niż określi to ustawa. Business Centre Club stoi na stanowisku, iż w interesie publicznym jest dostosowanie opodatkowania przedsiębiorstw utrzymujących urządzenia infrastruktury w taki sposób, aby zmniejszyć ciężary publicznoprawne ponoszone przez takie podmioty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Business Centre Club

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy