USTAWA PRZYBLIŻY POLSKĘ DO UNII

Jarosław Królak
opublikowano: 09-05-2000, 00:00

USTAWA PRZYBLIŻY POLSKĘ DO UNII

Nowelizacja prawa autorskiego przedłuża ochronę praw twórców do 70 lat

TĘPIĆ BEZWZGLĘDNIE: Dzięki znowelizowanej ustawie o prawie autorskim do ścigania przestępców piratów zostanie w szerszym zakresie włączona policja i prokuratura. Proces karny daje większe szanse na zabezpieczenie praw twórców. Ponadto takich regulacji wymaga od nas UE — mówi Marek Staszewski, adwokat, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video. fot.GK

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim ma na celu lepszą ochronę praw autorów programów komputerowych oraz twórców utworów artystycznych. Przedłuża ona ochronę nagrań muzycznych do 50 lat i wprowadza karę do 5 lat więzienia dla handlarzy produkcjami pirackimi. Znowelizowana ustawa czeka obecnie na akceptację Senatu. Senatorowie powinni pospieszyć się z jej przyjęciem, ponieważ za nieskuteczną ochronę praw autorskich Polsce grozi proces przed Światową Organizacją Handlu i sankcje gospodarcze USA.

Obecnie Polska, obok Rosji i Izraela, znajduje się na tzw. liście obserwacyjnej. Państwa z tej listy nie spełniają głównych wymogów porozumień WTO w zakresie ochrony praw autorskich. Przyczyny zalania naszego rynku pirackimi płytami i kasetami upatruje się przede wszystkim w nieskuteczności sądownictwa i prokuratury. Tylko amerykańscy producenci nagrań muzycznych obliczają swe roczne straty w Europie Środkowej i Wschodniej na ponad 250 mln USD.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim jest jednym z warunków przystąpienia Polski do UE.

Chronić programy

Programy komputerowe podobnie jak utwory literackie podlegają ochronie obejmującej wszystkie formy ich wyrażania.

— Oznacza to, że prawo będzie zabraniać i skutecznie karać nie tylko nielegalną produkcję programów komputerowych, ale także handel oraz posiadanie i wykorzystywanie pirackich kopii — wyjaśnia Radosław Maculewicz z biura weryfikacji programów komputerowych Lege Artis.

Nie będą podlegać ochronie idee i zasady (w tym także łącza) będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, np. języki programowe. Zakazane będzie wykorzystywanie informacji uzyskanych w trakcie przekształcania plików i programów.

Uprawniony będzie mógł domagać się od użytkownika programu komputerowego zniszczenia posiadanych przez niego środków technicznych (w tym programów komputerowych), jeśli miałyby one posłużyć do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń danego programu.

— Twórcy programów oraz organizacje zarządzające w ich imieniu prawami autorskimi mają nadzieję, że nowe prawo zmusi użytkowników do rezygnacji z instalowania pirackich programów i nakłoni ich do używania oryginalnych kopii — mówi Radosław Maculewicz.

Zarobki filmowców

Producenci utworów audiowizualnych nabywają w drodze umowy o stworzenie dzieła wyłączne prawa majątkowe do wykorzystywania tych utworów i ich eksploatacji. Znowelizowana ustawa szczegółowo reguluje także kwestie wynagrodzeń dla osób zasadniczo przyczyniających się do powstania dzieł audiowizualnych.

— Główny reżyser, scenarzysta, kompozytor muzyki do filmu oraz aktorzy mają bezwzględne prawo do wynagrodzenia proporcjonalnego do zysków osiągniętych z wyświetlania filmów w kinach. Mają oni prawo do stosownego wynagrodzenia z tytułu najmu utworów i ich publicznego odtwarzania oraz z tytułu nadawania utworu w telewizji i reprodukowania utworu na kopiach służących do użytku osobistego. Firmy korzystające z tych utworów, wypłacają wynagrodzenia, ale nie bezpośrednio twórcom, lecz organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Wprowadzono zasadę, że dopiero za pośrednictwem tych organizacji pieniądze trafią do twórców — informuje Marek Staszewski, adwokat, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video.

Ustawa przewiduje też, że rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne będą mogły nadawać utwory muzyczne tylko i wyłącznie na podstawie stosownej umowy zawartej z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Takie umowy będą musieli zawierać także operatorzy sieci kablowych chcący reemitować programy.

Prokurator na karku

Istotne znaczenie mają przepisy, które ustanawiają publicznoskargowy tryb ścigania przestępstw z zakresu praw autorskich.

— W każdej sytuacji, gdy organa ścigania dowiedzą się o przestępstwie, będą miały urzędowy obowiązek zbadać sprawę. Gdy odmówią wszczęcia dochodzenia, to zainteresowany będzie mógł tę decyzję zaskarżyć. Ponadto przewidziano w ustawie możliwość ścigania przestępstw z zakresu praw autorskich nie tylko przez bezpośrednio pokrzywdzonych autorów dzieł, ale także przez organizacje twórców i wykonawców. Ta ustawa jest niezwykle korzystna, ponieważ daje skuteczne narzędzia dochodzenia praw przez twórców oraz ścigania piractwa — zapewnia Marek Staszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / USTAWA PRZYBLIŻY POLSKĘ DO UNII