Uwaga na błędy!

IJ
16-04-2012, 17:55

Błędy rachunkowe nie należą do najczęstszych wad rocznych zeznań. Brak podpisu - to jest nagminny brak w formularzach PIT.

Niektóre błędy w rocznych zeznaniach są poprawiane przez pracowników urzędów skarbowych. Wiele jest jednak takich, że tylko podatnik może nanieść poprawkę czy uzupełnić braki. To oznacza wezwanie do urzędu, czyli niepotrzebną stratę czasu, a w przypadku rozliczenia z nadpłaconym podatkiem – dłuższe oczekiwanie na zwrot pieniędzy. Zasadą jest, że termin ten (wynoszący 3 miesiące od złożenia zeznania) należy bowiem liczyć od nowa, czyli od dnia skorygowania PIT.

Wiele takich błędów można uniknąć, wystarczy tylko większe skupienie nad formularzem i uważne czytanie kolejnych zawartych w nim poleceń. Im bliżej terminu składania zeznań za 2011 r., tym więcej urzędów nie tylko organizuje specjalne spotkania na ten temat, ale także podaje do publicznej wiadomości informacje, na które warto szczególnie zwrócić uwagę. Urząd Skarbowy w Olsztynie na swojej stronie internetowej wymienia na przykład najczęściej popełniane błędy. Oto one.

•    Błędny numer NIP – wpisywany jest numer płatnika (np. pracodawcy, który przekazał podatnikowi informację o jego dochodach), a nie podatnika, którego dotyczy zeznanie.

•    Brak podpisu na zeznaniu – jak wielokrotnie podkreśla się w urzędach skarbowych, ten brak jest równoznaczny z uznaniem, że zeznanie nie zostało złożone.

•    Błędnie wpisywany jest na zeznaniu adres – należy podać adres zamieszkania, a nie adres zameldowania.

•    Błędnie wpisywane są zaliczki przez emerytów i rencistów wypełniających zeznanie roczne - należy wpisać zaliczki z ostatniej pozycji pod nazwą: „pobrane zaliczki” z dokumentu PIT- 40.

•    Dwukrotnie wpisywanie odliczeń z tytułu składek zdrowotnych w zeznaniach składanych przez emerytów i rencistów – raz jako odliczenie składki na ubezpieczenie społeczne i drugi raz jako ubezpieczenie zdrowotne.

•    Błędnie obliczony podatek według skali podatkowej.

•    Podatnicy korzystający z odliczeń podatkowych zapominają o dołączeniu do zeznania stosownych załączników będących podstawą do skorzystania z ulg podatkowych. W załącznikach tych podaje się szczegółowo wysokość poszczególnych odliczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Uwaga na błędy!