Uwaga! System Ministerstwa Finansów źle wypełnia PIT

opublikowano: 10-12-2015, 10:02

Urząd skarbowy wypełnił za mnie rozliczenie podatkowe. Z błędem. Za ten błąd muszę zapłacić ja - podatnik…

Usługa wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych – taką nowość, udogodnienie dla podatników, z dumą uruchomiło w marcu 2015 r. Ministerstwo Finansów. Skusiłem się, zalogowałem, sprawdziłem, czy dane w rozliczeniu zgadzają się z formularzami PIT-11, które otrzymałem z dwóch źródeł. Zatwierdziłem i kliknąłem „wyślij”. Cała operacja trwała - rewelacja - zaledwie kilka minut. 7 miesięcy później dostałem pismo z urzędu skarbowego, wzywające do złożenia korekty. Dziwne, wszak wszystko za mnie wypełniał system Ministerstwa Finansów. Jadę do urzędu wyjaśnić, miła pani tłumaczy, że dodając kwoty z dwóch źródeł system nie uwzględnił, że… przekroczyłem limit kosztów, a tym samym wykazał za niski dochód, co oczywiście oznacza zbyt niski podatek. Limit, o którym nie wiedziałem (wiem, to mnie nie tłumaczy), ale założyłem, że system Ministerstwa Finansów wie. Co dalej? Mam złożyć korektę i dopłacić różnicę. Czy to jest fair? Wiem, że zgodnie z prawem odpowiedzialność za zeznanie ponosi podatnik a nie Ministerstwo Finansów, ale... Mamy tu klasyczną sytuację - usługodawca pomylił się na niekorzyść klienta. W biznesie w takiej sytuacji nikt by nie wezwał do siebie klienta, nie kazał mu prostować dokumentów i jeszcze dopłacić różnicę. Tymczasem, w urzędzie jest odwrotnie. Jest to najlepszy dowód, że wbrew tysiącom pięknie brzmiących słów i deklaracji, dla administracji publicznej obywatel wciąż jest petentem, a nie klientem. 

PS 1. Podatek oczywiście dopłacę, jak przystało na karnego obywatela, ale napiszę zażalenie, jak przystało na świadomego obywatela, domagającego się traktowania przez urzędy fair. 

Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów

Marek Wiśniewski

PS 2. Ministerstwu Finansów służę precyzyjnymi wskazówkami, co w systemie nie działa poprawnie, dzięki temu wielu podatników uniknie kłopotów, a urzędnicy będą mieli mniej pracy. Ale tym razem to ja zapraszam do siebie, dopłaty nie wymagam, zrobię to dla dobra ogółu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu