Uwolnijmy samorządy

opublikowano: 09-07-2013, 00:00

Samorząd terytorialny w Polsce niepostrzeżenie staje się liderem cyfryzacji. W wielu miastach można już płacić przez internet za parking, posługiwać się elektronicznym biletem komunikacji miejskiej, a nawet dysponować kartami będącymi jednocześnie biletami, elektronicznymi portmonetkami i przepustkami do bibliotek czy muzeów. Logicznym krokiem następnym powinno być oddanie jednostkom samorządu pełnej władzy nad ruchem miejskim.

Polskie prawo uwzględnia inteligentne systemy transportowe (ITS), ale nie daje narzędzi do ich wprowadzania. Jednym z najważniejszych jest ograniczanie ruchu w wybranych strefach lub wprowadzanie zróżnicowanych opłat za poruszanie się na danym obszarze. Pozwala to realnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu, zmniejszać skażenia powietrza oraz motywować do korzystania z komunikacji publicznej. Bez oddania władzom samorządowym prawa do ustalania i pobierania m.in. opłat za wjazd do centrów — polskie miasta nie dogonią europejskich standardów.

KRZYSZTOF KRÓL

społeczny doradca prezydenta RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu