Używane będą droższe

opublikowano: 22-07-2014, 00:00

Mieszkania

Analitycy twierdzą, że to najlepszy moment na zakup lokalu na rynku wtórnym. Do końca 2014 r. m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu ceny mieszkań z drugiej ręki maja bowiem wzrosną o 1-3 proc.

Na obecnym poziomie utrzymają się np. w Warszawie — prognozuje firma Emmerson Evaluation w raporcie „E-Valuer Index”. Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, to stawki za metr w większości miast pozostaną stabilne. Nieznaczny wzrost jest spodziewany w Krakowie i Lublinie. W większości miast wartość lokali z rynku wtórnego rośnie bardziej (lub kurczy się mniej) od rynku pierwotnego. Przykładem jest choćby Warszawa, gdzie mieszkania z drugiej ręki zdrożały o 0,1 proc., podczas gdy ceny nowych lokali spadły aż o 4,5 proc. Najwyższe ceny odnotowano tradycyjnie w Warszawie, gdzie średnia stawka za metr kwadratowy starego mieszkania wynosi 6986 zł, a nowego — 7197 zł.

O około 800-1000 zł taniej jest w Krakowie. Najtaniej jednak na rynku wtórnym jest w Katowicach (3271 zł/mkw.), Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (po 2840 zł/mkw.). Na rynku pierwotnym najniższe ceny odnotowano także w stolicy województwa lubuskiego (3398 zł/mkw.) oraz w Rzeszowie (4341 zł/mkw.) i Olsztynie (4407 zł/ mkw.).

Według Emmerson Evaluation rynek mieszkań jest w przełomowym momencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu