VAT bez interpretacji

KOMENTARZ PRAWNIKA
opublikowano: 01-12-2015, 22:00

Zupełnie nowa ustawa o VAT ma, w myśl założeń projektodawców, wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Zmianą, która wzbudza sporo kontrowersji, jest pozbawienie podatników możliwości występowania o interpretacje indywidualne w sprawach z zakresu VAT. Przy ogromie wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów o VAT zmianę tą należy ocenić jako jednoznacznie niekorzystną, zarówno z perspektywy podatników, jak i samych organów podatkowych.

Interpretacje są narzędziem, które pozwala podatnikom poznać rozumienie przepisów podatkowych przez organy podatkowe i daje gwarancję, że zastosowanie się do takiego ich rozumienia, w razie ewentualnej późniejszej odmiennej ich wykładni, nie spowoduje po stronie podatnika negatywnych konsekwencji.

W trakcie postępowania o wydanie interpretacji podatnicy mają możliwość rozstrzygania skutków podatkowych nawet hipotetycznych działań i toczenia „abstrakcyjnych” sporów, co pozwala im istotnie ograniczyć ryzyko podatkowe. Brak interpretacji w zakresie VAT, który to podatek jest obecnie najczęściej przedmiotem zapytań podatników, oznaczać będzie powrót do niechlubnej przeszłości. Wtedy po dokonaniu transakcji przez cały czas pozostały do upływu okresu przedawnienia podatnik żył w niepewności, czy przyjęty przez niego sposób rozliczenia był poprawny.

Można w związku z tym założyć, że większość z obecnych sporów interpretacyjnych przekształci się w realne spory podatkowe. Najprawdopodobniej wymiar zobowiązania z aspektu merytorycznego w pierwszej kolejności przeniesie się na aspekt proceduralny. W efekcie zarówno organy, jak i sądy będą miały jeszcze więcej pracy niż obecnie. A podatnicy — więcej niepotrzebnych utrudnień i problemów. © Ⓟ

MACIEJ GROCHULSKI, partner, kancelaria podatkowa Paczuski Taudul

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PRAWNIKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu