VAT od leasingu do korekty

IWA
opublikowano: 03-07-2013, 00:00

Leasingodawcy i ich klienci mogą już modyfikować wzajemne rozliczenia, aby skorygować nienależny VAT od polisy ubezpieczeniowej.

Minister finansów (MF) dał firmom leasingowym wskazówki, co powinni zrobić po korzystnym dla nich wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 stycznia 2013 r. w sprawie podatku od towarów i usług (VAT) od ubezpieczenia przedmiotu leasingu. MF wydał w tej sprawie interpretację ogólną (PT3/033/1/101/ AEW/13/63224).

TSUE uznał, że ubezpieczenie leasingowanej rzeczy jest odrębną usługą i nie należy od niej pobierać podatku według podstawowej stawki 23 proc. Organy podatkowe uważały, że ubezpieczenie powinno być włączone do podstawy opodatkowania VAT pobieranego od leasingu. Podobnie uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), wydając w tej sprawie uchwałę (listopad 2012 r.).

W interpretacji ogólnej MF wyjaśnił, że jeśli firma leasingowa zastosowała się do uchwały NSA i przeniosła na leasingobiorcę opodatkowanie usługi ubezpieczenia, może teraz wystawić fakturę korygującą oraz rozliczyć tę korektę w bieżącej deklaracji podatkowej, pod warunkiem że zwróci klientowi część ceny odpowiadającej doliczonemu wcześniej VAT. Jeżeli natomiast przyjęła na siebie ciężar podatku korygowanej części, może sama wystawić korektę i ją rozliczyć w bieżącej deklaracji. Leasingobiorca, który dostanie fakturę korygującą, ma natomiast obowiązek dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego w bieżącej deklaracji podatkowej. Klient, który nie otrzyma takiej faktury, nie musi zmniejszać swojego odliczenia.

MF podkreślił, że leasingodawcy uprawnieni do korekty rozliczeń w związku z wyrokiem TSUE mogą, ale nie muszą tego robić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu