VAT w górę, ceny też

JKW
opublikowano: 12-08-2010, 00:00

Uspokajamy. To w Rumunii podwyżka VAT spowodowała skokowy wzrost inflacji. U nas efekt będzie słabszy.

Uspokajamy. To w Rumunii podwyżka VAT spowodowała skokowy wzrost inflacji. U nas efekt będzie słabszy.

Inflacja w Rumunii zrywa się ze smyczy. Jak podał tamtejszy urząd statystyczny, w lipcu dynamika cen podskoczyła do 7,1 proc. (rok do roku) z 4,4 proc. w czerwcu. To najwyższy poziom od października 2008 r. Inflacja jest dziś w Rumunii wyższa niż główna stopa banku centralnego (w maju Narodowy Bank Rumunii obniżył ją o 25 pkt baz., do 6,5 proc.).

Przyczyna skoku cen jest jednoznaczna — to skutek podwyżki podatku VAT z 19 proc. do 24 proc., która obowiązuje od początku lipca. Rząd Rumunii zdecydował się na ten krok, aby redukować dziurę budżetową. Międzynarodowy Fundusz Walutowy od skali obniżenia deficytu uzależnia bowiem wypłatę pomocy w ramach programu ratunkowego wartego 20 mld EUR.

Planowana przez polski rząd na początek przyszłego roku podwyżka VAT o 1 pkt proc. również może w styczniu 2011 r. podbić inflację. Tak mocnego skoku, jaki obserwowany jest w Rumunii, nie należy jednak się spodziewać. Ekonomiści Invest-Banku szacują, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja z powodu zmian w VAT i akcyzie podniesie się o 0,5 pkt proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu