VAT zagraża szefom spółek

Jarosław Królak
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Prezesi spółek zatrudnieni na umowach o pracę mogą stać się podatnikami VAT. To megabubel — ostrzegają eksperci. Resort finansów uspokaja.

Czy prezes zarządu spółki pracuje pod czyimś kierownictwem? Nie. Dlatego może wpaść w sidła 22 proc. VAT. Eksperci podatkowi twierdzą, że byłby to czysty absurd na skalę europejską, ale takie właśnie zagrożenie wynika z literalnego brzmienia przepisów rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który jest już w Sejmie. Na dodatek zamieszanie potęguje skreślenie obecnie obowiązującego zapisu, że umowy o pracę w żadnym wypadku nie podlegają podatkowi VAT.

Pozostawić zapis

Od kilku dni „PB” opisuje rządowy projekt zmierzający do poszerzenia od 1 stycznia 2007 r. kręgu osób płacących podatek VAT. Vatowcami mieliby stać się m.in. twórcy, naukowcy, dziennikarze oraz wszelkie inne osoby wykonujące swe usługi w sposób ciągły i zorganizowany na podstawie prawa autorskiego oraz umów-zleceń i o dzieło (po przekroczeniu progu 10 tys. EUR przychodów). Z projektowanych przepisów wynika, że vatowcami mogą stać się m.in. nie tylko menedżerowie na kontraktach, ale także ci na umowach o pracę!

— Projekt nowelizacji ustawy o VAT wskazuje kilka warunków, których łączne spełnienie uwalnia od VAT (patrz — górna ramka na str. 5). Ta formuła jest dość ryzykowna. Niespełnienie chociażby jednego z tych warunków spowoduje, że zostaniemy objęci VAT. Jeden z warunków mówi o wykonywaniu czynności „pod kierownictwem”. Zwykle umowy o pracę są wykonywane pod kierownictwem, ale nie wszystkie. Na przykład członkowie zarządów, a szczególnie prezesi spółek mający umowy o pracę, nie działają pod niczyim kierownictwem. Zatem mogą oni wpaść w VAT — mówi Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy w CMS Cameron McKenna.

Jego spostrzeżenia potwierdza prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

— Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że jak ktoś jest na etacie, ale nie pracuje „pod kierownictwem”, jak np. właśnie prezes spółki, to może zostać vatowcem. To wcale nie jest teoretyczny problem. A np. sędziowie? Też mogliby podpaść pod VAT, bo mają etaty, a nie wydają wyroków pod czyimś kierownictwem? — pyta prof. Modzelewski.

Problem potęguje fakt, że w projekcie rząd zakłada wykreślenie dzisiejszego przepisu mówiącego, że osoby na umowach o pracę nie podlegają VAT.

— To duży błąd. Taki przepis powinien pozostać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Dobrze byłoby, aby w trakcie prac parlamentarnych został przywrócony — uważa Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young.

Prezesi na etatach musieliby więc wystawiać swoim firmom faktury VAT, staliby się przedsiębiorcami.

— To byłoby przekroczenie granicy absurdu — mówi Witold Modzelewski.

O ocenę sytuacji poprosiliśmy Jarosława Nenemana, wiceministra finansów, który prowadzi ten projekt w Sejmie.

Resort tonuje

— Przepis wyłączający objęcie VAT-em umów o pracę został usunięty, gdyż jest zbędny. Z proponowanych zapisów jasno wynika, że umowy o pracę nie podlegają VAT. To również wynika z unijnej dyrektywy. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa dla osób pozostających w stosunku pracy, w tym również dla prezesów spółek — uspokaja Jarosław Neneman.

Podobnie wypowiada się Mirosław Barszcz, jego poprzednik, choć przyznaje, że omawiane przepisy można by uszczelnić.

— Nie wprost, ale opisowo, projekt wskazuje, że umowy o pracę nie są obciążone podatkim VAT. Przepis w projekcie nowelizacji ustawy o VAT jest kopią definicji stosunku pracy z art. 120 kodeksu pracy. Jednak dla świętego spokoju można by dopisać jeszcze odesłanie do kodeksu pracy — mówi Mirosław Barszcz.

Uważa on, że prezesi spółek pracują „pod kierownictwem” rady nadzorczej.

— Rada nadzorcza mianuje prezesa, wyznacza mu cele i zadania, więc prezes jest pod jej kierownictwem — mówi były wiceminister finansów.

Czy ma rację?

— Prezes reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. Mimo że konsultuje się z radą nadzorczą, to absolutnie nie można powiedzieć, że jest on pod jej kierownictwem — twierdzi prof. Andrzej Szumański, współautor kodeksu spółek handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / VAT zagraża szefom spółek