Verheugen ostrzega przed politycznym paraliżem UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 10:00

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen ostrzegł w piątek, dzień po szczycie europejskim pod Londynem, przed politycznym paraliżem Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen ostrzegł w piątek, dzień po szczycie europejskim pod Londynem, przed politycznym paraliżem Unii Europejskiej.

    Tony Blair nie poniósł jeszcze ostatecznego fiaska - zastrzegł Verheugen w wywiadzie dla niemieckiej stacji telewizyjnej ARD. "Jednak to, co wydarzyło się wczoraj budzi ogromny niepokój. Zbliżamy się do stanu politycznego paraliżu w Europie" - powiedział niemiecki polityk zajmujący stanowisko komisarza ds. przemysłu.

    Jego zdaniem, przywódcy krajów UE nie tylko nie przezwyciężyli kryzysu, ale raczej pogłębili go. "Nie zmienia to faktu, że pozostają zadania do wykonania. Staną się jeszcze pilniejsze i będzie trzeba je rozwiązać" - dodał komisarz.

     Verheugen stwierdził, że problemem Unii jest "kryzys zaufania". Wielu obywateli utraciło wiarę, że Europa możerozwiązać ich problemy - wyjaśnił. Sytuację pogarszają konflikty między krajami Unii dotyczące jej przyszłego kierunku, finansów i rozłożenia akcentów. "W wielu ważnych dziedzinach nie jesteśmy zdolni do działania" - dodał Verheugen.

     Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że Europa "nie może sobie pozwolić" na taką sytuację. "Świat zmienia się w ogromnym tempie. Jeżeli Europa nie będzie w stanie prowadzić aktywnej polityki, stanie się igraszką innych sił" - ostrzegł Verheugen.

     Zdaniem komisarza UE, postulaty istotnego zwiększenia unijnego budżetu są "nierelistyczne". Nowe zadania należy, według niego, finansować dzięki przesuwaniu środków w ramach istniejącego budżetu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane