Verheugen: UE zaakceptuje warunki ws. zakupu ziemi

Marek Druś
05-03-2002, 12:41

Państwa Unii Europejskiej przyjmą warunki zakupu ziemi przedstawione w polskim stanowisku negocjacyjnym, powiedział Guenter Verheugen, komisarz Unii ds. rozszerzenia.

W piątek rząd przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie zakupu ziemi przez rolników z Unii Europejskiej. Prawo do nabycia dzierżawionej w Polsce ziemi będą mieli ci spośród nich, którzy pracują na gospodarstwach od 3 do 7 lat (w zależności od województwa) i przebywali przez cały ten czas legalnie w Polsce.

Rolnicy z krajów „pietnastki”, którzy dzierżawią i uprawiają ziemię w Polsce działając jako spółki prawa handlowego nie będą mogli wliczyć czasu, który upłynął od momentu podpisania umowy o dzierżawie, do okresu wymaganego, aby nabyć ziemię na własność. Rolnicy, którzy są w spółkach, będą musieli przekształcić dotychczasowe umowy.

Zmianie uległo stanowisko rządu w sprawie kupowania przez mieszkańców Unii tzw. drugich domów. Obowiązywać będzie 5 letni okres przejściowy z wyjątkiem tych mieszkańców krajów „piętnastki”, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej 4 lat.

- Warunki zakupu ziemi rolnej w Polsce, przedstawione przez rząd w ostatnim stanowisku negocjacyjnym z piątku są do przyjęcia dla państw Unii Europejskiej – powiedział we wtorek cytowany przez PAP Guenter Verheugen.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Verheugen: UE zaakceptuje warunki ws. zakupu ziemi