Czytasz dzięki

Videocon wyłoży 360 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 13-11-2007, 00:00

Fabryka kineskopów startuje z montażem telewizorów. Klientów nie brakuje, ale inwestor czeka na grant od rządu.

Gigant zaczyna inwestycje w zakładzie w Piasecznie

Fabryka kineskopów startuje z montażem telewizorów. Klientów nie brakuje, ale inwestor czeka na grant od rządu.

W fabryce kineskopów TDP w Piasecznie, którą w 2005 r. kupił od firmy Thomson indyjski Videocon Industries, trwają przygotowania do uruchomienia montowni telewizorów.

— Inwestycja, którą przeprowadzimy w tym roku, wyniesie 10-20 mln EUR (36,3- -72,6 mln zł). W drugiej inwestycji planowanej od wiosny 2008 r. zakładamy wydanie 100 mln EUR (360 mln zł) — zapowiada Arvind Bali, wiceprezes Videocon Industries Limited i szef fabryki w Piasecznie.

Indyjski koncern w najbliższych dniach złoży wniosek o wsparcie rządu i uzależnia wysokość projektów w Polsce od decyzji w tej sprawie.

Jest co robić

Zakład w Piasecznie zacznie od jednej linii o mocy 0,5 mln telewizorów rocznie. Potem uruchomi jeszcze jedną linię, dzięki czemu produkcja wzrośnie do 1,5 mln sztuk. Videocon myśli o trzeciej linii. W Piasecznie mogą być montowane telewizory kineskopowe, plazmowe i ciekłokrystaliczne. Arvind Bali odmawia podania marki, ale niewykluczone, że chodzi o jedną z przejętych kiedyś przez koncern Thomson: Nordmende, Saba, Kenstar czy Telefunken. TDP będzie produkować telewizory także dla innych.

— Rozmawiamy z tureckimi firmami. Kontraktów nie powinno zabraknąć, zwłaszcza na telewizory kineskopowe — twierdzi Arvind Bali.

Nie podaje nazw ewentualnych kontrahentów, jednak dziś TDP dostarcza kineskopy tureckim firmom Beco i Vestel i to one mogą być zainteresowane zleceniem produkcji w Polsce.

Dziś poza TDP kineskopy produkuje w Europie tylko Samsung na Słowacji.

— Zapotrzebowanie na telewizory kineskopowe w Europie szacuje się na 6-7 mln rocznie, a takie są moce produkcyjne zakładu w Piasecznie. Na razie nie są one wykorzystywane, ale firmie przybywa zleceń. Są duże szanse, że TDP będzie ostatnim w Europie producentem kineskopów — uważa Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Doczekać do lata

Mimo to zakład TDP przynosi 6-7 mln EUR (21,8-25,4 mln zł) straty miesięcznie. Indyjski zarząd ma kłopoty z pracownikami, z których 200-300 permanentnie przebywa na zwolnieniach. Problemy zaczęły się w marcu, gdy zarząd zapowiedział, że chce zwolnić 1000 osób, płacąc 9-miesięczne odprawy. Związek zawodowy nie zgodził się, bo zakładowy układ zbiorowy pracy przewiduje odprawy równe 24 pensjom. Negocjacje ze związkiem zawodowym na temat dobrowolnych odejść trwają. Obecnie w TDP pracuje 3 tys. osób. Układ zbiorowy wygasa w czerwcu 2008 r.

Videocon to duża firma…

Videocon działa w sektorach: AGD, elektroniki użytkowej, wyświetlaczy i komponentów. Jest największym na świecie producentem szkła do kineskopów. Produkuje telewizory pod markami Videocon, Akai, Hyundai, Toshiba, Kenstar i Nordmende, lodówki, pralki i klimatyzatory, m.in. marek Videocon, Electrolux i Kenstar. W 2005 r. firma przejęła od Thomsona fabryki we Włoszech, w Meksyku, Chinach i Polsce.

…która w Polsce

może dużo wydać

100

mln EUR Tyle Videocon może wydać na kolejne linie montażu telewizorów oraz dodatkowych elementów wykorzystywanych do ich produkcji...

150

mln EUR...tyle na produkcję modułów do telewizorów plazmowych...

5

mld zł...a tyle może wydać na uruchomienie w fabryce w Piasecznie produkcji szkła do paneli LCD.

Źródło: „PB„

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane