Viessmann i Voss reinwestują

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Cztery firmy dostały w styczniu zezwolenia w legnickiej strefie. Wydadzą niewiele, łącznie 40 mln zł, ale utrzymają 1500 etatów.

Kolejna specjalna strefa ekonomiczna mocno zaczęła ten rok. Spółka z Legnicy wydała cztery zezwolenia, podczas gdy przez cały 2017 r. — 11. — Cztery firmy zainwestują łącznie niemal 40 mln zł. Trzy zezwolenia dotyczą firm: Voss, Uzin i Viessmann, które do tej pory zainwestowały w LSSE niemal 330 mln zł i zatrudniają ponad 1500 osób. Szczególnie cieszy nas, że czwartym inwestoremjest Domex, firma ze 100-procentowym polskim kapitałem — komentuje Witold Lech Idczak, prezes LSSE.

W 2017 r. firmy w LSSE rozpoczęły 11 projektów wartości niemal 900 mln zł. To jeden z najlepszych wyników w jej 20-letniej historii. — Ten rok może się okazać równie dobry — uważa Witold Lech Idczak, prezes strefy.
Zobacz więcej

POWTÓRKA Z ROZRYWKI:

W 2017 r. firmy w LSSE rozpoczęły 11 projektów wartości niemal 900 mln zł. To jeden z najlepszych wyników w jej 20-letniej historii. — Ten rok może się okazać równie dobry — uważa Witold Lech Idczak, prezes strefy. [FOT. ARC]

Najwięcej wyda niemiecki Voss Automotive Polska, producent m.in. przewodów dla systemów hamulcowych i układów zawieszenia pneumatycznego, który kosztem 25 mln zł rozbuduje zakład w Legnickim Polu. Firma tylko nieznacznie zwiększy zatrudnienie — o 10 osób — ale już dziś ma 1074 pracowników, których etaty zostaną utrzymane przez co najmniej pięć lat. Voss zapowiada też rozwój usług B+R w zakresie konstrukcji, produkcji prototypów i rozwiązań informatycznych głównie dla grupy.

Po raz pierwszy w strefie inwestuje Domex, producent wyrobów z tworzyw sztucznych. Spółka wyda 6 mln zł na zakład w Chojnowie. Zatrudni w nim co najmniej 30 osób. W Legnicy reinwestują także jeszcze dwie niemieckie firmy, które działają tu od 1999 r. i teraz odebrały trzecie zezwolenia: Uzin Polska Produkty Budowlane i Viessmann Technika Grzewcza. Uzin, producent wyrobów chemicznych, zainwestuje 3,7 mln zł i zwiększy zatrudnienie o dwie osoby do 23. Viessmann Technika Grzewcza wyda 3,5 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 10 osób, do 492.

Choć pod względem liczby zezwoleń LSSE może mówić o dobrym początku roku, to wartość projektów nie jest wysoka. W ubiegłym roku inwestorzy obiecali łącznie 869 mln zł, bo było kilka dużych zezwoleń, m.in. dla BASF (362,9 mln zł), H&M (280 mln zł), Gates Polska (125 mln zł) i Dino Południe (60 mln zł). Jednak już niedługo legnicka strefa wyda kolejne zezwolenie. — Jesteśmy w trakcie procedowania, a równocześnie prowadzimy rozmowy o różnym stopniu zaawansowania z kilkunastoma inwestorami — mówi Witold Lech Idczak. Trzech z czterech tegorocznych inwestorów w LSSE to firmy, które chcą rozbudować istniejące fabryki.

Na dodatek Voss odebrał w ubiegłym roku zezwolenie na rozbudowę (równieżza 25 mln zł). W innych strefach również jest sporo reinwestycji: np. w Katowickiej SSE rozbudowują się Tenneco Automotive i Rosa, a w tarnobrzeskiej: Federal Mogul, Uniwheels Production i ATI ZKM Forging. Niewykluczone, że zapał do reinwestycji w strefach wiąże się z zapowiedzianymi zmianami przepisów, które z całej Polski uczynią specjalną strefę ekonomiczną. W przyszłości dużym firmom bardzo trudno będzie otrzymać pomoc publiczną na rozbudowę zakładu ze względu na wymagania dotyczące wysokości nakładów oraz wprowadzenia poważnych zmian w produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu