Vigo Ventures poszerzył portfel

opublikowano: 04-03-2021, 20:19

Giełdowy producent detektorów podczerwieni liczy na współpracę z firmą KSM Vision. Właśnie w nią zainwestował.

Vigo Ventures, wehikuł inwestycyjny notowanego na GPW Vigo System i firmy Warsaw Equity Group, zainwestował co najmniej milion złotych w KSM Vision (dokładnej wartości nie podano). Firma produkuje systemy wizyjne umożliwiające np. kontrolę stanu produktów poprzez monitoring linii produkcyjnych i analizę dokonywanej przez algorytmy. Obsługuje już klientów m.in. z branży spożywczej (w tym Mlekovitę), budowlanej, meblarskiej i farmaceutycznej. W ostatnich kilku latach pozyskała 9 mln zł z grantów i od prywatnych inwestorów – najwięcej od Vigo Ventures.

– Spółka przeznaczy pozyskane od nas pieniądze przede wszystkim na obsługę obecnych klientów, którzy zwiększają zamówienia, a także pozyskiwanie jeszcze w tym roku nowych – w Polsce i za granicą, np. na rynku niemieckim i skandynawskim. Cześć kapitału wyda na rozwój technologii, m.in. własnych algorytmów oraz w obszarze detekcji tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać, np. niepożądanych elementów wewnątrz produktów. Zakładamy w przyszłości współpracę z Vigo System w zakresie wykorzystania w tym celu podczerwieni – komentuje Wojciech Smoliński, partner zarządzający w Vigo Ventures.

Spółki poszukiwane
Spółki poszukiwane
KSM Vision to dopiero początek tegorocznych zakupów funduszu Vigo Ventures, w którym partnerem zarządzającym jest Wojciech Smoliński. Planowanych jest jeszcze kilka inwestycji o wartości kilku milionów złotych każda.
Krzysztof Kania

Długofalowe plany

KSM Vision powstało w 2012 r. Przez pierwsze lata koncentrowało się na rozwoju technologii, dopiero w 2019 r. rozpoczęło sprzedaż na większą skalę. Uzyskało wówczas 141 tys. zł przychodów przy około 270 tys. zł straty netto i operacyjnej.

– W 2020 r. wyniki poprawiły się, spółka pozyskuje nowych klientów. Dzięki koncentracji m.in. na branży produkcji żywności i materiałów budowlanych jest w stanie dostarczyć firmom z tych sektorów rozwiązania skuteczniejsze od konkurencji. A przede wszystkim działa w bardzo perspektywicznej niszy rynkowej – mówi Wojciech Smoliński.

Dodaje, że rozmowy z KSM Vision rozpoczęły się w 2017 r.

– Już wówczas zauważyliśmy wysokie kwalifikacje zespołu i chęć rozwoju, jednak na inwestycję było jeszcze za wcześnie. Tempo pozyskiwania klientów i rozszerzenia asortymentu sprawiło, że teraz zdecydowaliśmy się na transakcję – stwierdza partner zarządzający w Vigo Ventures.

Fundusz jest mniejszościowym udziałowcem KSM Vision. Chce, by spółka portfelowa zwiększała skalę i zarabiała na siebie.

– Liczymy, że rozbuduje zespół i ugruntuje pozycję w kraju i za granicą, a za dwa, trzy lata rozpocznie intensywną ekspansję zagraniczną i będzie stale zwiększała przewagę konkurencyjną w zakresie technologii. Będziemy obserwować postępy i, zależnie od osiąganych wyników, rozważymy doinwestowanie – mówi Wojciech Smoliński.

Pierwsza, nie ostatnia

Vigo Ventures ma już w portfolio firmę Fluence, polskiego producenta w pełni światłowodowych laserów femtosekondowych, oraz QustomDot – belgijską spółkę rozwijającą technologię kropek kwantowych do wyświetlaczy mikro LED.

– KSM Vision to pierwsza w tym roku ogłoszona przez nas inwestycja, planujemy ich jeszcze kilka. Na pojedynczy projekt chcemy przeznaczać kilka milionów złotych. Poszukujemy polskich i zagranicznych spółek z branży fotoniki mających unikatowe kompetencje – informuje Wojciech Smoliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane