Vistal wnioskuje o upadłość

opublikowano: 05-10-2017, 11:24
aktualizacja: 05-10-2017, 11:25

Trwające od miesiąca zawirowania u producenta konstrukcji stalowych osiągnęły punkt kulminacyjny. W grze jest już nie sanacja, ale upadłość.

W czwartek 5 października 2017 r. Vistal Gdynia złożył wniosek o upadłość.

Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia.
Zobacz więcej

Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia. ARC

„Złożenie wniosku związane jest z dynamicznie zmieniającą się sytuacją, o której spółka informowała w raportach bieżących i ma na celu zabezpieczenie interesu spółki, jej akcjonariuszy oraz ogółu wierzycieli” – przekazał Vistal Gdynia w komunikacie.

- Walczymy o uzdrowienie sytuacji w spółce, prowadzimy rozmowy w sprawie dalszej współpracy z instytucjami finansowymi. Jesteśmy świadomi  koniecznej reorganizacji operacyjnej i finansowej grupy. Naszym strategicznym celem jest przywrócenie równowagi w grupie i dalsza kontynuacja działalności w oparciu o przeprowadzenie restrukturyzacji w postępowaniu sanacyjnym – mówił jeszcze we wtorek Ryszard Matyka, prezes i duży akcjonariusz Vistalu Gdynia.

Vistal Gdynia zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych – mostów, dźwigów portowych, elementów platform wiertniczych, a nawet kadłubów mniejszych statków.

W pierwszym półroczu 2017 r. Vistal Gdynia odnotował 116,1 mln zł przychodów, czyli 43 proc. mniej niż w 2016 r. Z 36,3 mln zł zysku brutto zrobiło się 99,4 mln zł straty. Zysk netto wysokości 12,5 mln zł przekształcił się w 102,8 mln zł straty.

Swoje problemy spółka tłumaczy dekoniunkturą na rynku offshore (morski przemysł wydobywczy), trudną sytuacją na krajowym rynku budownictwa infrastrukturalnego oraz wzrostem cen materiałów i usług budowlanych.

Na początku września 2017 r. pojawiły się pierwsze wnioski o upadłość dotyczące spółek z grupy Vistal. Banki zaczęły blokować limity kredytowe i faktoringowe.

28 września 2017 r. Vistal Gdynia złożył wniosek otwarcie postępowania sanacyjnego.

- Obecna trudna sytuacja finansowa grupy - złożone wnioski: o sanacje i upadłość 6 spośród 10 operacyjnych spółek zależnych mają przełożenie na realizację kontraktów i opóźnienia w wypłatach dla pracowników. Staramy się o zabezpieczenie wypłaty wynagrodzeń, część z nich jest już uregulowana – mówił dwa dni temu Ryszard Matyka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vistal wnioskuje o upadłość