Vistal wnioskuje o upadłość

opublikowano: 05-10-2017, 22:00

Zawirowania u producenta konstrukcji stalowych sięgnęły kulminacji. W grze jest już nie sanacja, ale upadłość.

Inwestorzy giełdowi przecenili wczoraj Vistal Gdynia o 25,4 proc., spychając kurs poniżej 1 zł za akcję. Dramatyczna przecena miała jednoznaczny powód. Producent takich konstrukcji stalowych, jak mosty, dźwigi portowe, elementy platform wiertniczych, a nawet kadłuby mniejszych statków, złożył wniosek o upadłość.

„Złożenie wniosku związane jest z dynamicznie zmieniającą się sytuacją, o której spółka informowała w raportach bieżących i ma na celu zabezpieczenie interesu spółki, jej akcjonariuszy oraz ogółu wierzycieli” — przekazał Vistal Gdynia w komunikacie. Tydzień wcześniej spółka wnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego. Teraz podkreśla, że w przypadku złożenia wniosków o upadłość i sanację ten sanacyjny rozpatrywany będzie jako pierwszy.

— Jeśli nawet Vistal przetrwa, to jego działalność zostanie zmarginalizowana. Spółka wiele zlecała podwykonawcom, a ich oczekiwania finansowe idą do góry, podczas gdy Vistal ma stałe ceny kontraktów. W tej sytuacji kluczowe jest uwiarygodnienie się spółki przed instytucjami finansowymi, które wykładają pieniądze na kapitał obrotowy. W ostatnim półroczu koszty Vistalu miały duże odchylenie na każdym z pięciu realizowanych kontraktów. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby chodziło o jeden kontrakt. Problem dotyczyjednak kilku, a to oznacza, że finansowanie spółki jest ryzykowne — mówi Jakub Szkopek, analityk mBanku.

W pierwszym półroczu 2017 Vistal Gdynia odnotował 116,1 mln zł przychodów, 43 proc. mniej niż rok wcześniej. Z 36,3 mln zł zysku brutto zrobiło się 99,4 mln zł straty. Zysk netto wysokości 12,5 mln zł przekształcił się w 102,8 mln zł straty. Na początku września 2017 r. pojawiły się pierwsze wnioski o upadłość dotyczące spółek z grupy Vistal. Banki zaczęły blokować limity kredytowe i faktoringowe. Swoje problemy spółka tłumaczy dekoniunkturą na rynku offshore (morski przemysł wydobywczy), sytuacją na krajowym rynku budownictwa infrastrukturalnego oraz wzrostem cen materiałów i usług budowlanych.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy