Vitrosilicon opanował rynek zniczy

Cezary Pytlos
30-10-1998, 00:00

Vitrosilicon opanował rynek zniczy

Firma Vitrosilicon z Iłowej pod Zieloną Górą w ciągu czterech lat przejęła ponad 50 proc. rynku zniczy. Teraz jej produkty wchodzą do Niemiec.

Rocznie Vitrosilicon produkuje 50 mln zniczy. Powodzenie szklanych pojemników skłoniło firmę do zainwestowania 1 mln zł i rozszerzenia oferty o plastikowe tuby do lampek.

— Znicze, podobnie jak lody, stały się produktem całorocznym, a klienci są coraz bardziej wymagający — tłumaczy Jan Kaczmarek, prezes Vitrosiliconu.

Trudno wyżyć ze zniczy

Inne produkty firmy — lampiony ogrodowe i kawiarniane — trafiają w sporej części na eksport do Niemiec i Holandii. Zajmuje się nim Centrala Importowo- Eksportowa Ciech — główny udziałowiec firmy z Iłowej.

W Vitrosiliconie robią również szkło wodne z surowców dostarczanych przez inne firmy Ciechu - Janikowo — Soda i Inowrocław -Soda. Cała produkcja szkliwa wodnego trafia na eksport. Jego odbiorcami są przede wszystkim kraje europejskie. Obecnie produkcja szkliwa przynosi Vitrosiliconowi około 40 proc. przychodów.

— Na świecie od kilku lat trwa dekoniunktura na szkliwo wodne. W związku z tym zaczęliśmy przetwarzać je w szkło wodne — mówi Kaczmarek.

Rośnie popyt na szkło

Obecnie spółka z Iłowej wytwarza ponad 30 tys. ton szkła wodnego sodowego rocznie. W listopadzie zakończy się modernizacja tej linii, która obniży o 20 proc. koszty produkcji. Szkło sodowe znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym i materiałów budowlanych — kupują je np. Henkel i Atlas. Produkcja jest tak intratna, że w listopadzie ruszy produkcja szkła wodnego potasowego, stanowiącego komponent w produkcji tynków budowlanych.

Pieniądze da właściciel

Nowe inwestycje finansowane są ze środków uzyskanych po czerwcowym podwyższeniu kapitału akcyjnego o 6 mln zł. Całą emisję objął Ciech, który stał się w ten sposób większościowym udziałowcem Vitrosiliconu.

Firma powstała w 1988 roku na bazie majątku Żagańskiej Huty Szkła. W 1992 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. Obecnie Vitrosilicon ma trzy zakłady w Łęknicy, Kunicach i Iłowej, w których wytwarza się szkliwo sodowe, szkło wodne i opakowania szklane. Szefowie firmy myślą o wejściu w przyszłym roku na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vitrosilicon opanował rynek zniczy