Volkswagen ma 19 mld na koncie…

Łukasz Ostruszka
opublikowano: 26-02-2011, 19:34

… i prokuraturę węszącą w Porsche. A to oznacza, że szanse na fuzję maleją.

- Stos gotówki w Volkswagenie rośnie do prawie 19 mld EUR - czytamy w dzienniku „The Financial Times”.

Brytyjska gazeta jest pod wrażeniem, bo jest ku temu powód.  W minionym roku niemiecki koncern przekroczył oczekiwania rynku i osiągnął rekordową sprzedaż i zysk.

Stos pieniędzy odłożonych przez firmę urósł o trzy czwarte do 18,6 mld EUR. Niemcy mają sporo środków na akwizycje, w tym głównie na całkowite przejęcie producenta ciężarówek Scania, a być może także na zakup włoskiej Alfy Romeo, o czym w światku motoryzacyjnym plotkuje się od dawna.

Volkswagen dosłownie kąpie się w pieniądzach, ale ma też problem. Zapowiadana fuzja z Porsche może zostać odroczona, choć nie brakuje głosów, że może w ogóle nie dojść do skutku. Prokuratura pod koniec tego tygodnia poinformowała, że będzie kontynuowała swoje dochodzenie w Porsche co najmniej do końca tego roku. Według motoryzacyjnej legendy szanse na sfinalizowanie połączenia z VW, spadły z 70 proc. do 50.

O co chodzi prokuraturze? O działania poprzednich władz Porsche, które towarzyszyły próbom przejęcia koncernu Volkswagen. Zgodnie z planem realizowanym przez wiele lat, producent sportowych aut stopniowo wykupywał kolejne pakiety akcji potężnego VW. Miało dojść do połknięcia słonia przez małą myszkę, co oczywiście nie doszło do skutku. W końcu Porsche stanęło na skraju bankructwa z powodu gigantycznych pożyczek zaciąganych m.in. na kupno papierów VW. Obie firmy zdecydowały się na fuzję.

Prokuratura chce wnikliwiej zbadać, czy Wendelin Wiedeking, były prezes Porsche i Holger Härter, były dyrektor finansowy, nie dopuścili się w latach 2007-09 manipulowania rynkiem i czy nie podjęli ryzyka, które groziło upadkiem firmy. Agencja Bloomberg informuje, że przedmiotem dochodzenia są także podejrzenia o oszustwa kredytowe, polegające na posługiwaniu się nieprawdziwymi informacjami w rozmowach z bankami.

Oddalanie perspektywy wielkiej fuzji dwóch wielkich marek motoryzacyjnych tak bardzo powiązanych historycznie (słynnego Garbusa zaprojektował Ferdynand Porsche), źle przyjmują rynki. Akcje Porsche spadły do najniższego poziomu od 19 miesięcy. Volkswagen zapowiada kolejny dobry rok napędzany gigantycznym popytem w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Volkswagen ma 19 mld na koncie…