W 2004 r. łatwiej zacząć działalność

Wojciech Kmita
opublikowano: 15-01-2004, 00:00

Mniej formalności czeka tych, którzy chcą założyć firmę. Powinna wystarczyć wizyta w gminie.

Obowiązująca od 1 stycznia nowelizacja ustawy Prawo działalności gospodarczej potwierdziła ostateczną rezygnację z planowanej operacji przenoszenia wpisu przedsiębiorców — osób fizycznych, z ewidencji gmin do Krajowego Rejestru Sądowego.

NIP i REGON w gminie

Nowelizacja uprościła także procedurę rejestracyjną. Do tej pory osoba, która chciała założyć firmę, musiała zgłosić to w urzędzie gminy. Oprócz tego konieczne były wizyty m.in. w urzędzie skarbowym po nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz w oddziale urzędu statystycznego — z wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON).

Od 1 stycznia w gminie można złożyć nie tylko wniosek o wpis do ewidencji, ale także zgłoszenie mające na celu uzyskanie NIP oraz REGON. Urzędnicy będą pośredniczyli w uzyskaniu tych numerów, a przedsiębiorca otrzyma je pocztą. Skrócony z 14 do 7 dni został również termin, w którym urząd statystyczny musi wydać zaświadczenie o nadanym numerze REGON.

Nowością jest wymóg podania w zgłoszeniu do ewidencji numeru PESEL, określenia przedmiotu działalności zgodnej z PKD oraz wskazania daty rozpoczęcia.

Terminy dla sądu

Podobne ułatwienia przysługują także przedsiębiorcom nie będącym osobami fizycznymi. Mogą oni z wnioskiem o wpis do rejestru złożyć dokumenty, które sąd rejestrowy prześle do urzędu statystycznego i urzędu skarbowego.

Sąd rejestrowy ma 14 dni na rozpoznanie wniosku o wpis.

— To nie znaczy, że w ciągu dwóch tygodni przedsiębiorca otrzyma postanowienie o wpisie do rejestru. W tym czasie sąd ma ustalić, czy wniosek kwalifikuje się do wpisu. Jeśli jest wypełniony bezbłędnie, taki termin jest realny — wyjaśnia Witold Rękosiewicz, przewodniczący XX Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy.

W 2003 r. do tego wydziału (obejmującego Ursynów, Wilanów, Białołękę, Rembertów, Wawer, Bemowo, Bielany, Ursus i Włochy) wpłynęło ponad 26 tys. wniosków, a na początku stycznia ponad 700.

Zgodnie z nowelizacją, 14-dniowy termin może się wydłużyć. Jeśli rozpoznanie wniosku będzie wymagało wezwania przedsiębiorcy do usunięcia przeszkód w dokonaniu wpisu, powinien być rozpoznany w ciągu 7 dni od poprawy błędów, a gdy rozpoznanie będzie wymagało przeprowadzenia rozprawy — do miesiąca.

To dopiero początek

Jeśli jednak kandydat na przedsiębiorcę sam będzie opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, musi pójść do oddziału ZUS. Urzędnik gminy nie załatwi także zgłoszenia w Państwowej Inspekcji Pracy (gdy zatrudniani są pracownicy).

— Nowelizacja to dobry krok. Dopiero jednak po wejściu w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni odczuć poprawę. Wszystko wtedy będzie można załatwić przy jednym okienku, na jednym formularzu, ewentualnie poprzez internet z wykorzystaniem podpisu elektronicznego — mówi Katarzyna Urbańska, specjalista w departamencie prawnym Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / W 2004 r. łatwiej zacząć działalność