W całej Europie wstrzymano IPO

opublikowano: 09-04-2019, 22:00

W pierwszym kwartale 2019 r. na warszawskiej giełdzie przeprowadzono trzy oferty pierwotne.

Wszystkie z nich miały miejsce na NewConnect, a według wyliczeń PwC łączna ich wartość wyniosła jedynie 3 mln EUR, czyli 21 mln EUR mniej niż rok temu. O ile jednak od ujawnienia problemów z niewypłacalnością GetBacku, posucha na IPO była lokalną specyfiką warszawskiego rynku, to w ostatnich trzech miesiącach rozlała się na Europę. Z wyliczeń PwC wynika, że wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosła 0,7 mld EUR. Oznacza to spadek o 95 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. Był to także najgorszy pierwszy kwartał od 2009 r., kiedy to indeksy były w apogeum ostatniej bessy.

Mimo widma brexitu względną siłę wykazała giełda londyńska. Miało tam miejsce 11 z 32 debiutów, jakie od stycznia do marca 2019 r. stały się udziałem wszystkich europejskich giełd. Te 11 debiutów miało jednak aż 78 proc. wartości wszystkich IPO w Europie. W Londynie doszło do dwóch z trzech największych IPO. Schiehallion Fund przeprowadziła ofertę o wartości 421 mln EUR, a DWF Group o wartości 110 mln EUR. Trzecią pod względem wielkości była oferta spółki Gear 1 o wartości 30 mln EUR. Doszło do niej na Borsa Italiana, która od października 2007 r. jest częścią… London Stock Exchange.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu