W chmurze swobodniej

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Przygotowywane w Brukseli rozporządzenie pozwoli na nieskrępowany przepływ danych nieosobowych w UE.

Prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zasad swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej (UE) idą w dobrym kierunku — uważa Konfederacja Lewiatan. Działająca w parlamencie Komisja ITRE (Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) przyjęła już projekt opinii do przyszłego rozporządzenia, które powinno wzmocnić gwarancje swobody przepływu wspomnianych danych, czyli informacji, które nie pozwalają ustalić tożsamości internauty (np. przeglądane strony). Według Lewiatana proponowanerozwiązania pozwolą przedsiębiorstwom zajmującym się np. przetwarzaniem w chmurze, dużymi zbiorami danych albo sztuczną inteligencją i internetem rzeczy (IoT) na rozwój skutecznej konkurencji na rynkach tego rodzaju usług.

— Za wartościowe uważamy przyjęcie szerszego niż dotychczas zakresu przedmiotowego regulacji, która nie ogranicza się do przechowywania, a ma dotyczyć przetwarzania danych nieosobowych. W pełni popieramy wzmocnienie jedynego wyjątku od zakazu lokalizacji danych, jakim jest bezpieczeństwo publiczne oraz przyjęcie zwiększonego zakresu odpowiedzialności państw członkowskich za działania legislacyjne dotyczące wprowadzania wymogu lokalizacji danych — mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Lewiatana. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu