W darknecie handlują maskami ochronnymi

opublikowano: 17-03-2020, 09:52

Na platformach handlowych darknetu przestępcy oferują maski ochronne niewiadomego pochodzenia korzystając z szalonego popytu na nie w czasach epidemii koronawirusa, ustaliła firma Digital Shadows, zajmująca się zarządzaniem bezpieczeństwem w sieci.

Chiny zapewniały przed epidemię 80 proc. globalnej podaży masek ochronnych. Po jej wybuchu zarówno produkcja, jak i eksport, gwałtownie spadły przy jednoczesnym wzroście popytu na całym świecie. Niemal natychmiast powstał rynek podrobionych masek.

fot. Bloomberg

Jak ustalił Digital Shadows, maski niewiadomego pochodzenia oferowane są m.in. na platformie Empire, gdzie handluje się podróbkami markowych wyrobów, nielegalnymi lekami i narzędziami hakerskimi. Jedna z ofert dotyczy 2 tys. pudełek masek chirurgicznych za 6,5 tys. USD. We wszystkich deklarowana jest skuteczność przeciwko koronawirusowi, co jest oczywistą próbą eksploatowania obecnej sytuacji.

- Ci sprzedawcy zwykle handlują nielegalnymi lekami, ale jasno widać, że dostrzegli okazję rynkową w obszarze wyposażenia medycznego – zwraca uwagę Digital Shadows.

Zdjęcia towarzyszące ofertom nie pozwalają ocenić, czy ewentualny nabywca naprawdę otrzyma prawdziwy medyczny wyrób. Zwłaszcza, że z obserwacji Digital Shadows wynika znaczny wzrost liczby prób oszustw już poza darknetem. Firma mówi o setkach stworzonych stron internetowych, na których oferowane są maski ochronne i urządzenia medyczne w atrakcyjnych cenach. W wielu przypadkach służą one jedynie do wyłudzenia pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, yahoo.com

Polecane