W Europie straciły akcje sektora TMT i producentów aut

Administrator
opublikowano: 10-01-2002, 20:10

Czwartkowe notowania na giełdach Starego Kontynentu zakończyły się spadkami indeksów, wywołanymi wyprzedażą spółek technologicznych i motoryzacyjnych. Niemiecki Dax spadł o 1,14 proc., francuski CAC 40 o 1,56 proc., a brytyjski FTSE o 0,73 proc. Madrycki indeks IBEX stracił 1,62 proc., po wyprzedaży hiszpańskich koncernów, które są zaangażowane na rynku argentyńskim.

Czwartkowe notowania na giełdach Starego Kontynentu zakończyły się spadkami indeksów, wywołanymi wyprzedażą spółek technologicznych i motoryzacyjnych. Niemiecki Dax spadł o 1,14 proc., francuski CAC 40 o 1,56 proc., a brytyjski FTSE o 0,73 proc. Madrycki indeks IBEX stracił 1,62 proc., po wyprzedaży hiszpańskich koncernów, które są zaangażowane na rynku argentyńskim. Rząd Argentyny oficjalnie zdewaluował peso i przewalutował kredyty dolarowe. W dół poszły akcje banków Santander Central Hispano i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria oraz operatora telekomunikacyjnego Telefonica.

Praktycznie na wszystkich rynkach mocno spadła wycena spółek telekomunikacyjnych. Deutsche Telekom stracił 4 proc., gdyż na rynek trafiły pogłoski, że spółka będzie ponosić straty do 2004 roku i wstrzyma wypłatę dywidendy. Największy operator sieci komórkowych, brytyjski Vodafone spadł o 3,8 proc. Przyczyną spadku jest rozczarowująca liczba klientów amerykańskiego partnera, Verizon Wireless. W Paryżu w dół poszły akcje France Telecom I jego operatora komórkowego Orange oraz producenta komórek Alcatela, mimo znaczącego wzrostu użytkowników komórek we Francji.

Przecenę spółek motoryzacyjnych wywołał DaimlerChrysler. Niemiecka spółka poinformowała o możliwości niezrealizowania tegorocznych prognoz finansowych ze względu na kryzys w Argentynie i wysokie koszty marketingu w USA. DaimlerChrysler stracił –3,7 proc., BMW 1,7 proc., a Volkswagen 3,2 proc. Wyjątkiem w sektorze jest francuski Renault, który wzrósł 1,6 proc. po podniesieniu rekomendacji przez JP Morgan.

Fatalny dzień miały spółki z sektora TMT. Po słabych wynikach Accenture, amerykańskiego konsultanta technologicznego, francuski Cap Gemini stracił 3,8 proc. W dół poszła wycena producentów chipów z STMicroelectronics i Infineon oraz niemieckiego producenta oprogramowania SAP. Szwajcarski producent myszy komputerowych Logitech stracił 4,6 proc., po tym jak Credit Suisse First Boston obniżył spółce rekomendację z „kupuj” do „trzymaj”.

Straciły również spółki reklamowe i medialne. Przyczynił się do tego spadek Reutersa, gdyż Instinet, kontrolowana przez agencję platforma transakcyjna, zanotowała w grudniu spadek obrotu. Przecena dotknęła czołowych przedstawicieli sektora: Publicis, WPP I Lagardere.

Po stronie wzrostów znalazły się jedynie akcje sieci handlowych, które po świętach zanotowały spory wzrost sprzedaży. Wzrosły m. in. papiery KarstadtQuelle, House of Fraser I Selfridges. Wyjatkiem był francuski Carrefour, który traci 1,8 proc., w zwiazku z obawami o wpływ kryzysu w Argentynie na wyniki detalisty. Ponad 3 proc. wzrosła wycena holendersko-belgijskiej grupy bankowej Dexia, która planuje przeprowadzenie buybacku.

Czwartkowe spadki są następstwem nie tylko słabych prognoz, ale również korekty po ostatnich zwyżkach. Przebieg piątkowej sesji będzie uzależniony od kolejnych prognoz oraz od wystąpienia Alana Greenspana, który po raz pierwszy od października wypowie się na temat stanu gospodarki.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Europie straciły akcje sektora TMT i producentów aut