W II połowie roku spadną ceny zbóż

Maciej Zbiejcik
04-04-2000, 00:00

W II połowie roku spadną ceny zbóż

Śledząc ostatnie prognozy dotyczące rynku zbóż można spodziewać się — po okresie stabilizacji — spadku cen ziarna na giełdach towarowych.

GRONO niezależnych ekspertów powołanych przez Agencję Rynku Rolnego oszacowało, że w czerwcu tego roku pszenica konsumpcyjna może kosztować 530-550 zł/t, a paszowa 500-520 zł/t. Natomiast notowania żyta powinny oscylować w granicach 370-390 zł/t. Z kolei we wrześniu ceny tych zbóż mogą kształtować się odpowiednio na poziomie 450-480 zł/t, 440-470 zł/t oraz 320-350 zł/t.

Przy sporządzaniu tych prognoz pod uwagę wzięto co najmniej kilka czynników. Jednym z nich jest spożycie krajowe. Szacunki mówią, że w obecnym sezonie będzie ono o około 1 mln ton mniejsze niż w poprzednim. Jeśli potwierdzą się te przypuszczenia, to w sezonie 1999/2000 należy oczekiwać spożycia na poziomie 27,2 mln ton.

— Wynika to z mniejszego zapotrzebowania na cele paszowe w związku z utrzymującą się tendencją spadkową hodowli zwierząt, głównie trzody chlewnej. Natomiast popyt na zboża o przeznaczeniu konsumpcyjnym i przemysłowym pozostanie na nie zmienionym poziomie. Mimo szacowanego ograniczenia zużycia zbóż paszowych, na rynku nie widać mniejszego na nie zapotrzebowania. Jest to spowodowane nie tylko mniejszymi zbiorami zbóż, ale również mniejszą o 23,2 proc. w porównaniu z zeszłoroczną produkcją ziemniaków — oceniają agencyjni eksperci.

ZDANIEM analityków, ważnym czynnikiem przesądzającym o zahamowaniu wzrostu cen krajowych zbóż był import oraz realizowana przez ARR sprzedaż pszenicy i żyta na aukcjach giełdowych.

TYMCZASEM zapasy krajowych zbóż na początku bieżącego sezonu oceniano na 3,3 mln ton. Po zsumowaniu tego z produkcją dało to 29,1 mln ton. Jednak poziom ten był prawie o 6 proc. mniejszy niż w poprzednim sezonie.

NIE NAJLEPSZE informacje dla rodzimych producentów płyną z unijnego rynku. Jak donosi COCERAL, tegoroczny areał zasiewów pszenicy miękkiej w krajach Unii Europejskiej wzrośnie o blisko 10 proc. i wyniesie 1,3 mln ha. Większy areał oznacza wzrost produkcji, co pociąga za sobą zwiększenie podaży, a w konsekwencji może doprowadzić do spadku cen.

W ZWIĄZKU z większymi zbiorami w Unii należy oczekiwać większego eksportu tej odmiany pszenicy. Jednak jego rozmiary będą uzależnione przede wszystkim od popytu ze strony krajów importujących ziarno. W czołówce państw, które sprowadzają największe ilości zbóż znajdują się Irak, Iran oraz Egipt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / W II połowie roku spadną ceny zbóż