Czytasz dzięki

W Korei Płd. ubyło najwięcej miejsc pracy od 21 lat

  • PAP
opublikowano: 13-05-2020, 13:26

W zmagającej się z pandemią koronawirusa Korei Płd. liczba zatrudnionych zmniejszyła się w kwietniu do 26,56 mln, czyli o 476 tys. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. To największy spadek od 1999 roku – wynika ze środowych danych urzędu statystycznego.

Pandemia koronawirusa uderzyła również w pracowników tymczasowych. Ich liczba spadła w kwietniu o 800 tys. – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Minister finansów Hong Nam Ki określił spadek jako poważny. „Biorąc pod uwagę ponure perspektywy dla gospodarki światowej i niepewność dotyczącą opanowania wirusa, ciężko przewidzieć, jak długi będzie ten ciemny tunel na rynkach pracy” - dodał.

Rząd będzie dyskutował na temat podjęcia kroków na rzecz stworzenia dodatkowych ponad 550 tys. miejsc pracy – zapowiedział minister.

Odnotowany w kwietniu spadek wiązany jest z negatywnym wpływem pandemii na gospodarkę i konsumpcję. Choć Korea Płd. nie wstrzymała większości działalności gospodarczej, władze zalecały mieszkańcom, aby w miarę możliwości pozostawali w domach.

„Liczba pracowników znacznie spadła w branżach, które wymagają spotkań twarzą w twarz” - powiedział przedstawiciel urzędu statystycznego.

Na przykład w sektorze sprzedaży hurtowej i detalicznej liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 123 tys., a w sektorze hotelarskim i gastronomicznym – o 212 tys. O 73 tys. wzrosła natomiast liczba osób zatrudnionych w rolnictwie, a o 77 tys. - w medycynie i opiece społecznej.

Najnowsze dane dotyczące rynku pracy ogłoszono w czasie, gdy Korea Południowa zmaga się z nowym skupiskiem infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia w wielu miejscach kraju wykryto już łącznie 120 przypadków wiązanych z zakażonym 29-latkiem, który odwiedził pięć barów i klubów w seulskiej dzielnicy Itaewon.

Korea Południowa powstrzymała lawinowy wzrost zachorowań, złagodziła dystansowanie społeczne i przeszła w fazę „kwarantanny w życiu codziennym”, ale skupisko w Itaewon wywołuje obawy o możliwość nawrotu epidemii.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane