W kwietniu deweloperzy zwolnili tempo

DI, Bartosz Turek analityk rynku nieruchomości Home Broker
opublikowano: 20-05-2011, 13:09

Po dobrych danych marcowych, w kwietniu zmniejszyła się liczba rozpoczętych budów mieszkań. Porównując z analogicznym okresem ubiegłego spadek wśród deweloperów wynosił aż 24 proc.

Zobacz więcej

Deweloperzy po bardzo dobrych trzech miesiącach roku, w kwietniu nieco zwolnili tempo.

W kwietniu zmniejszyła się liczba rozpoczynanych budów, liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytkowania. Liczba tych ostatnich spadła o 15,7 proc. - porównując kwiecień tego i zeszłego roku. O 17,5 proc. spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a liczba mieszkań na których budowę wydano pozwolenia spadła o 4 proc. Lepsze są dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze cztery miesiące 2011 r. Po pierwsze o 0,3 proc. wzrosła liczba rozpoczynanych budów, a o 2,3 proc. liczba wydawanych pozwoleń. Z drugiej jednak strony spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 17,8 proc.

W kwietniu rozpoczęto budowy 16,8 tys. mieszkań. Najgorsze wyniki w kwietniu miały W przypadku deweloperów analogiczny spadek był mniejszy, choć także rozczarowujący i wyniósł 24,7 proc. Efektem było rozpoczęcie budowy 5521 lokali

Potencjał spada
W kwietniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 4 proc. niższa niż w 2010 r. W przypadku deweloperów zmiana była identyczna. W sumie wydane zostały pozwolenia na 15,6 tys. lokali. Dla porównania w marcu było to 17,4 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 14,7 tysiąca.
W kwietniu po raz pierwszy od 11 miesięcy liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza od liczby rozpoczynanych budów. Różnica wyniosła 1,3 tys. nieruchomości. Po raz pierwszy zmniejszył się zasób niewykorzystanych pozwoleń.

Odbiory w tym roku
Kwiecień, względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł ponadto 15,7-proc. spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Było ich w tym miesiącu 9,1 tys. Upatrywać tu można w dalszym ciągu echa kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania był bowiem większy niż na całym rynku i wynosił aż 17,4 proc.
Ponadto porównując cztery pierwsze miesiące 2011 r. do analogicznego okresu 2010 r. widać spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania na poziomie 17,8 proc. Ponadto liczba mieszkań oddawanych do użytkowania jest znacznie mniejsza niż liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oznacza to, że w Polsce znaleźć można coraz więcej placów budowy. W przypadku deweloperów liczba mieszkań oddanych do użytkowania od stycznia do kwietnia tego roku była o jedną trzecią mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem. Bieżący rok powinien jednak przynieść jeszcze poprawę w zakresie dynamiki liczby mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów. Na 2011 r. bowiem przypada data zakończenia dużej części nowych projektów mieszkaniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bartosz Turek analityk rynku nieruchomości Home Broker

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W kwietniu deweloperzy zwolnili tempo