W lecie giełda odbije

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

Czas na odreagowanie spadków. W czerwcu na GPW będą wzrosty — twierdzą zarządzający funduszami.

Czas na odreagowanie spadków. W czerwcu na GPW będą wzrosty — twierdzą zarządzający funduszami.

Majowe załamanie na giełdzie to nie powrót bessy — przekonują zarządzający Idea TFI.

— Lato powinno być w miarę dobre, wrócimy do poziomów bliskich tegorocznym szczytom — mówi Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Również zarządzający PZU TFI uważają, że czerwiec będzie lepszy niż maj.

— Jesteśmy optymistycznie nastawieni. Obserwowane odreagowanie wcześniejszych spadków potrwa do końca czerwca. Przemawiają za tym: wygasanie kontraktów, debiut Tauronu, window dressing na koniec półrocza, poprawianie się koniunktury za granicą po kryzysach greckim i węgierskim oraz umacniający się złoty — wylicza Marcin Szuba, zarządzający portfelami akcyjnymi w PZU Asset Management.

Skąd ten optymizm?

— Nie oczekujemy kolejnych niespodzianek, jak Grecja czy PIIGS. Lato zwykle jest spokojniejsze. Poza deficytami budżetowymi nie widać problemów w gospodarkach. Dane pokazują, że ubiegłoroczne wzrosty były uzasadnione — mówi Piotr Kukowski.

Nie wszyscy widzą przyszłość na różowo — Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, uważa, że rynek czeka kilka miesięcy odpoczynku, a wzrosty powrócą pod koniec roku. Kilku miesięcy stagnacji spodziewają się też zarządzający Union Investment. A co w drugim półroczu?

— W dłuższym terminie też patrzymy optymistycznie, ale nie na wszystkie sektory — mówi Marcin Szuba.

Za perspektywiczne branże PZU uznaje energetykę, medycynę i ochronę środowiska. Okazji szuka także za granicą. Z kolei Idea TFI stawia na małe i średnie spółki.

— Nie widać sektorów, które teraz wyróżniają się na plus lub minus. W długiej perspektywie warto stawiać na firmy związane z energetyką. Biorąc pod uwagę planowane inwestycje firm energetycznych widać, że firmy, które żyją z pracy dla energetyki będą miały z czego żyć przez długie lata — mówi Piotr Kukowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu